Jak nauczyć dziecko dobrych manier

Dobre maniery to przede wszystkim umiejętność zachowania się uprzejmie w każdej sytuacji, dlatego ważne jest, aby rodzice uczyli dziecko savoir vivre’u już od najmłodszych lat życia jego życia.

Każdy rodzic chce, aby jego dziecko używało tylko dobrych manier. Naukę savoir vivre’u powinno rozpocząć się jak najwcześniej, ponieważ nauczenie prawidłowych zasad postępowania trwa latami i nie jest to łatwe zadanie. Aby mieć pewność, że dziecko zachowa się przy innych jak należy, trzeba pamiętać, że naśladuje głównie rodziców, dlatego dorośli muszą dawać dobry przykład dziecku.

 

 

  • Trzy magiczne słowa: proszę, dziękuję, przepraszam

Aby nauczyć dziecko zwrotów grzecznościowych trzeba już od samego początku mówić przy nim w sposób uprzejmy. Rodzice powinni być wzorem dla dzieci, dlatego istotne jest, by bardzo często mówili przepraszam, dziękuję oraz proszę. Im częściej te słowa będą wypowiadane, tym bardziej naturalne wydadzą się dziecku. W nauce uprzejmości, ważna jest konsekwencja. Kiedy dziecko czegoś chce, trzeba zwrócić mu uwagę, jeśli nie poprosi w sposób uprzejmy. Im starsze dziecko, tym więcej ludzi poznaje, dlatego jest narażone na spotkania z różnymi zachowaniami. Trzeba wpajać dziecku od najmłodszych lat zwroty grzecznościowe, aby w przyszłości nie miał problemu z kontaktami międzyludzkimi. Jak wiadomo, to czego nauczy się dziecko w pierwszych latach życia, ma ogromny wpływ na jego osobowość i przyszłe nawyki.

 

  • Nagradzanie za dobre i karanie dziecka za złe zachowanie

Nauka dobrych manier powinna być przeprowadzana w sposób naturalny i przyjemny. Czasami zdarzyć się może, że dziecko zachowa się w sposób niegrzeczny, na przykład bawiąc się na placu zabaw, nazwie kolegę w brzydki sposób, bądź w złości uderzy. W takim wypadku ważna jest reakcja rodzica i sposób zwrócenia uwagi. Podstawowym błędem jest krzyczenie na dziecko oraz mówienie, że jest zły i niegrzeczny. Trzeba pamiętać, że to jego zachowanie jest nieprawidłowe. Można mu zwrócić uwagę na osobności, uświadamiając co jest złe a co dobre. Jeśli dziecko dostaje prezent i podziękuje, warto podkreślić jego słuszne zachowanie. Nagradzanie dziecka za dobre maniery jest wskazane, ponieważ dziecko czuje wtedy akceptację. Trzeba pamiętać, że dziecko obserwuje zachowanie rodziców, dlatego aby nauczyć młodego człowieka dobrych manier, rodzice nie mogą mlaskać przy obiedzie, przeklinać, krzyczeć przy dziecku oraz pozwalać na wszystko czego chce. .