Jak nauczyć dziecko pływać

Chcąc nauczyć dziecko pływać potrzebujesz należy najpierw oswoić je z wodą, nastepnie pokazać i przećwiczyć ruchy nóg, by na końcy dodać ruchy ramion.

Dzieciom o wiele łatwiej jest opanować nowe umiejętności niż osobom dorosłym, warto zatem nauczyć dziecko pływać już teraz, a na pewno będzie mu o wiele łatwiej doskonalić tę sztukę w przyszłości. Najważniejsze jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych – dziecko powinno czuć się pewnie w wodzie, ponieważ uczucie strachu bardzo często ogranicza, a nawet uniemożliwia przyswajanie nowych umiejętności. Należy postępować bardzo delikatnie w stosunku do dziecka, nie można w żaden sposób zmuszać go do nauki pływania, powinna to być jego decyzja. Przydatne mogą okazać się tak zwane „pływki” i deski do pływania, warto więc zaopatrzyć się w artykuły, dzięki którym dziecko poczuje się pewniej w wodzie.

 

 1. Etap pierwszy
  Na początku naszym najważniejszym zadaniem jest oswojenie dziecka z wodą. Pamiętajmy o tym, że wszystkie ćwiczenia wykonujemy w basenie o niewielkiej głębokości (woda powinna sięgać nie wyżej niż do klatki piersiowej) i ciągle podtrzymujemy dziecko. Możemy chwycić je pod pachami i przejść basen razem z dzieckiem. Pozwoli to na zapoznanie się z uczuciem, jakie towarzyszy podczas przebywania w wodzie oraz na oswojenie się z nią. Możemy także zacząć uczyć nasze dziecko jak wstrzymywać oddech pod wodą, ćwiczmy razem z nim. Najlepiej zacząć od zanurzania twarzy, a po pewnym czasie można spróbować zanurzać już całą głowę. Najlepszym rozwiązaniem jest nauczyć dziecko pływać poprzez zabawę, co pozwoli szybciej przełamać strach przed wodą.
   
 2. Etap drugi
  Podtrzymując dziecko starajmy się, by położyło się ono swobodnie na wodzie, musi czuć się bezpiecznie i pewnie w takiej pozycji, to bardzo ważne ćwiczenie, podczas którego nasza pociecha może poczuć, jak dzięki oporowi wody jego ciało unosi się na powierzchni. W ten sposób uczymy dziecko prawidłowego ułożenia oraz ruchów w wodzie. Kiedy oswoi się ono z basenem możemy zacząć uczyć je, jak ma wyglądać prawidłowa praca nóg. Starając się nauczyć dziecko pływać możemy kazać usiąść mu na brzegu basenu, tak aby mogło naśladować wykonywane przez nas ruchy. Najlepiej zacząć od pracy nóg - jak do kraula ( naprzemiennie w górę i w dół), zwracajmy dziecku uwagę na szczegóły – odpowiednie ułożenie stóp (powinny być one skierowane do wewnątrz), kolan i bioder. Potem dziecko wykonuje to samo ćwiczenie lecz tym razem nie siedzi na brzegu, a łapie się krawędzi basenu
   
 3. Etap trzeci
  Jeżeli dziecko dobrze sobie radzi, możesz zacząć uczyć je prawidłowej pracy ramion w wodzie. Trzymając dziecko mniej więcej na wysokości talii, udzielaj mu odpowiednich wskazówek. Kiedy dziecko opanuje zademonstrowane ćwiczenia, możesz zacząć pracować z nim nad koordynacją – łącz pracę ramion z pracą nóg. Pamiętaj, aby urozmaicić dziecku czas w wodzie, wzbogacając go w ciekawe gry i zabawy wodne. Chcąc nauczyć dziecko pływać należy dostosować intensywność i długość ćwiczeń odpowiednio do wieku naszego dziecka. Zbyt długi i monotonny trening może okazać się zniechęcający. Bardzo ważne jest wsparcie ze strony rodzica, zwłaszcza wsparcie psychiczne – dopinguj swoją pociechę, chwal za postępy i dodawaj mu otuchy.