Jak nauczyć się czytać z ust

Przy użyciu lustra, telewizji oraz codziennych obserwacji można nauczyć się czytać z ust.

Wiele osób chciałoby potrafić czytać z ust. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, jednak potrzeba wielu ćwiczeń, zaangażowania oraz motywacji, aby dojść do perfekcji i odczytywać bezgłośnie wypowiedziane, pełne zdania. Przy zastosowaniu się do poniższych rad, nauka będzie bardziej efektywna.

  • Lustrzane odbicie sposobem na naukę
    Obserwując swoje odbicie w lustrze, należy zwracać uwagę na ruch warg i sposób ich układania się. Ponadto warto powtarzać cały alfabet, wyraźnie akcentując każdą literkę. Bardzo istotne są samogłoski. Należy powtarzać je głośno i zwrócić uwagę na to, jak układają się usta - przy każdej samogłosce wargi układają się zupełnie inaczej. Na przykład wypowiadając „o” wargi układają się w specyficzny „dzióbek”, natomiast przy mówieniu „i” usta rozszerzają się w delikatny uśmiech. Następnie należy wypowiadać całe słowa (na przykład tekst ulubionych piosenek), skupiając się na początku na sylabach, a potem na całych wyrazach. Przy końcu każdej sylaby ludzie charakterystycznie układają (przymykają) usta, co pomoże w odgadywaniu całych słów i opmoże w nauce czytania z ust.
  • Przeszywający wzrok
    Najprostszym, a zarazem koniecznym do czytania z ust ćwiczeniem, jest obserwacja innych ludzi. Taki sposób jest o tyle wygodny, iż można go stosować praktycznie wszędzie - jadąc autobusem, stojąc w kolejce w sklepie, a nawet w biurze. Należy dokładnie przyglądać się ruchowi warg podczas mówienia. Należy jednak pamiętać, aby obserwacja przebiegała w taki sposób, aby druga osoba nie czuła się skrępowana, dlatego należy zachować odpowiednią odległość. Krzyk nie jest dobrym materiałem do nauki, albowiem wtedy ludzie szeroko otwierają usta, a słowa stają się niewyraźne w odczycie. W domu, podczas wolnego czasu, warto usiąść przed telewizorem i obserwować sposób mówienia speakerów telewizyjnych czy aktorów. Są to ludzie, którzy ze względu na wykonywany zawód, powinni mówić bardzo wyraźnie, więc łatwiej będzie się od nich uczyć. Kiedy już opanuje się w pewnym stopniu tę umiejętność, należy wyłączać dźwięk i próbować odgadywać, co mówią osoby w telewizji.
  • Wytrwałość to podstawa
    Często przy nauce czytania z ust ludzie szybko się poddają, albowiem nie dostrzegają widocznych rezultatów swoich starań. Jednak proces nabywania tejże umiejętności jest długotrwały i na pierwsze efekty trzeba poczekać, w zależności od tego ile czasu poświęca się na to, aby bez problemu czytać z ust. Najważniejsza jest wytrwałość i systematyczność, która  co prawda, może być nużąca, ale przy dużej determinacji jej rezultaty mogą być spektakularne.