Jak obliczyć BMI i wyciągnąć poprawne wnioski

Aby obliczyć BMI, należy masę ciała podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. Uzyskany wynik pomoże sprawdzić czy waga jest prawidłowa i ustalić, jakie działania należy podjąć w celu jej unormowania.

BMI jest skrótem od angielskich słów Body Mass Index i oznacza w dosłownym tłumaczeniu wskaźnik masy ciała. Jego zadaniem jest określenie ilości tkanki tłuszczowej w organizmie. Warto samodzielnie obliczyć BMI i sprawdzić, czy masa ciała jest prawidłowa. Pozwoli to wcześnie odkryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć działania, mające na celu uniknięcie chorób związanych z nadwagą bądź niedowagą.

Obliczanie wskaźnika BMI
Do obliczenia BMI są potrzebne następujące dane: masa ciała oraz wzrost (w metrach). Masę ciała należy podzielić przez wzrost, podniesiony do kwadratu. Na przykład jeśli osoba ma 1,62 metra wzrostu i waży 65 kilogramów, należy 65 podzielić (masę ciała) podzielić przez 1, 62 podniesione do kwadratu, czyli przez 2,6244. Uzyskana w ten sposób liczba – 24,7675, jest wskaźnikiem BMI tej osoby. Wynik poniżej 18 sugeruje niedowagę. BMI pomiędzy 18 a 25 oznacza, że waga jest w normie. Wskaźnik mieszczący się w granicach 25, 01 – 30 sygnalizuje nadwagę, zaś pomiędzy 30, 01 a 40 – otyłość. Gdy BMI przekracza 40 występuje otyłość chorobliwa. Przy interpretacji wskaźnika należy wziąć pod uwagę wiek oraz ogólny stan zdrowia osoby badanej.

Wyciąganie wniosków
Nie wystarczy obliczyć BMI, należy też wyciągnąć z uzyskanego wyniku odpowiednie wnioski, a jeśli trzeba – zmienić dietę i styl życia. Gdy masa ciała jest za niska, należy skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badań i ustalenia, czy organizm nie jest osłabiony. Warto zatroszczyć się o zdrowie, wykorzystać zaległy urlop, zadbać, aby dieta była bogata w niezbędne witaminy i minerały. W przypadku nadwagi konieczne będzie podjęcie działań obniżających wagę. Nie należy jednak wpadać w panikę. Niekiedy wystarczy zmienić dietę i zacząć uprawiać sport. Oczywiście w niektórych przypadkach konieczna będzie skorzystanie z porady lekarza bądź dietetyka. Otyłość bezwarunkowo wymaga fachowej konsultacji, zmiany trybu życia oraz wprowadzenia ustalonej przez specjalistę diety. Pamiętajmy, że ludzie otyli są narażeni na wiele chorób (cukrzyca, choroby układu krążenia, nawet nowotwór), a duża otyłość może doprowadzić do niepełnosprawności. Sytuacją idealną jest, kiedy BMI mieści się w granicach normalnej wagi. Należy jednak pamiętać o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Wskaźnik BMI nie jest wiarygodnym miernikiem zagrożenia chorobami.