Jak obliczyć cykl miesiączkowy

O cyklu miesiączkowym słów kilka, czyli co się kryje pod tym pojęciem i jakie są uniwersalne metody jego obliczania.

Zanim uzyska się odpowiedź na pytanie, jak obliczyć cykl miesiączkowy, należy zaznajomić się z samym pojęciem cyklu. Podręcznik do biologii w liceum mówi, że są to powtarzające się zmiany w organizmie kobiety, zachodzące w ustalonym rytmie biologicznym, wywołane przez współdziałające układy nerwowe i hormonalne, występujące u kobiet dojrzałych płciowo. Definicja wydaję się być łatwa i przystępna, jednak w praktyce cykl miesiączkowy nie jest takim prostym i oczywistym zagadnieniem.

Problem z regularnością.
Nie ma czegoś takiego jak nieregularny cykl miesiączkowy. Każda kobieta jest inna, i żadne dwa organizmy ludzkie nie pracują w taki sam sposób. Dwadzieścia osiem dni, traktowane przez większość dam niczym żelazna granica, jest tak naprawdę liczbą umowną. O nieregularności cyklu decyduje milion czynników, na które jedne kobiety reagują silniej, inne słabiej. Najczęściej spotykanymi są przeziębienie, alkohol, przyjmowane leki, stres. Cykl miesiączkowy może ulec wielokrotnym zmianom w czasie życia. Najprostszym przykładem jego zmienności są historie kobiet, aktywnych seksualnie, które z niecierpliwością i przerażeniem oczekiwały nadejścia krwawienia. Stresując się myślą o prawdopodobnej ciąży, chcąc nie chcąc, same ingerowały w długość swojego cyklu.

Jak obliczyć swój cykl miesiączkowy.
Cykl miesiączkowy możemy podzielić na cztery etapy. Wyróżniamy fazy: krwawienia, dojrzewania komórki jajowej, jajeczkowania i ciałka żółtego. O długości cyklu decyduje dzień owulacji, która zawsze występuje w samym środku procesu. Największy na to wpływ mają tak naprawdę pierwsze dwie fazy cyklu, w których kobieta narażona jest na działanie czynników, mogących przyczynić się do jego rozregulowania. Jeśli krwawienie spóźnia się trzy lub cztery dni, można wywnioskować, że owulacja przyszła dwa lub trzy dni za późno. Długość cyklu najłatwiej i najefektywniej wyznacza się poprzez wnikliwą obserwację własnego ciała i zapisywanie dni, w których nadchodziły kolejne krwawienia. Konsekwentne powtarzanie się zapisywanej długości cyklu może odzwierciedlać prawdziwy stan rzeczy, ale nie musi. Gospodarka hormonalna kobiety jest zbyt delikatna, aby działać prawidłowo jak maszyna, dlatego delikatne odstępstwa od narzuconej przez naukowców normy nie są powodem do obaw. Ostatecznie bardzo rozchwiany cykl pomoże obliczyć lekarz ginekolog, do którego w razie wątpliwości należy się udać.