Jak obliczyć dni płodne?

Jeżeli małżonkowie mają w planach powiększenie rodziny, to warto, by zapoznali się wiedzą, jak obliczać dni płodne.

Ktoś kiedyś powiedział, że: „Szczęściu czasami trzeba pomóc”. To zdanie doskonale charakteryzuje staranie się małżonków o dziecko. Są pary, którym bez problemu się to udaje po kilku miesiącach starania. Niestety często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielkie mają szczęście, bo przecież ogromna liczba małżeństw latami stara się dziecko bez skutku. Mając wiedzę dotyczącą dni płodnych można pomóc przysłowiowemu szczęściu.

Obliczanie dni płodnych
W każdym cyklu miesięcznym kobiety, który trwa średnio 28 dni, jest tylko kilka dni płodnych. Niestety wyznaczenie tych dni jest trudne, ponieważ wszystko zależy od tego, kiedy wystąpi owulacja, czyli jajeczkowanie. Teoretycznie, owulacja, czyli moment pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej zachodzi 14 dni przed kolejnym krwawieniem miesięcznym. Jednak dzień owulacji jest trudny do ustalenia zarówno w cyklach nieregularnych, jak i regularnych, ponieważ zarówno stres, zmiana klimatu, długa podróż jak i choroba mogą wpłynąć na przesunięcie owulacji, a tym samym krwawienie miesięczne może wystąpić w innym dniu, niż obliczono. Tak naprawdę o dniu owulacji można dowiedzieć się dopiero, gdy wystąpi kolejne krwawienie. Jeśli jednak teoretycznie zakłada się, że miesiączka wystąpi w terminie, a owulacja na 14 dni przed krwawieniem miesięcznym, za dni płodne uważa się trzy dni przed owulacją i dwa dni po niej. Wiąże się to z tym, że owulacja może wystąpić dzień wcześniej lub później oraz z tym, że komórka jajowa może zostać zapłodniona nawet 24 godziny po jej uwolnieniu, a plemniki mogą przeżyć w pochwie kobiety do 72 godzin.

Rozpoznawanie dni płodnych po objawach
W związku z tym, iż teoretyczne ustalenie okresu płodnego u kobiety jest bardzo niepewne, należy obserwować swój organizm, ponieważ daje on bardzo wyraźne sygnały o dniach płodnych. Jednym z sygnałów jest śluz szyjkowy, który przed owulacją z gęstego i lepkiego zmienia się w płodny - przezroczysty i rozciągliwy. W dniach występowania tego śluzu, jest największa szansa na poczęcie dziecka. U wielu kobiet w trakcie owulacji występuje ból owulacyjny, który też może być sygnałem, że okres płodny kobiety trwa. Często jest to kłucie i pobolewanie w dole brzucha, a czasami też wrażliwość piersi na dotyk. Taki ból może trwać od kilku minut do kilkunastu godzin, może też towarzyszyć mu lekkie plamienie. Należy jednak pamiętać, ze brak tych dolegliwości zupełnie nie świadczy o braku owulacji.