Jak obliczyć koszty prawa jazdy

Aby obliczyć koszty prawa jazdy należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kategorię, opłatę za kurs i godziny doszkalające, a także koszt egzaminów zarówno w części teoretycznej jak i praktycznej.

Poruszanie się samochodem na uczelnię, zakupy bądź do pracy jest dużo szybsze i wygodniejsze od poruszania się zatłoczonymi liniami komunikacji miejskiej. Coraz więcej osób zapisuje się do ośrodków szkolenia kierowców, aby ukończyć kurs i przystąpić do egzaminu na prawo jazdy. Niestety, zrobienie dokumentu upoważniającego do kierowania pojazdami wiąże się z niemałymi kosztami. Dlatego zanim przystąpimy do kursu, warto obliczyć koszt prawa jazdy.

Kurs prawa jazdy
Aby obliczyć koszt prawa jazdy należy przede wszystkim przejrzeć oferty poszczególnych ośrodków szkolenia kierowców w danym mieście. Kurs prawa jazdy składający się z 30 godzin wykładów teoretycznych i 30 godzin jazd po mieście i placu manewrowym kosztuje od 1000 złotych wzwyż. Obliczając koszt prawa jazdy uczniowie oraz studenci mogą liczyć na pewnego rodzaju zniżki, które oferują im szkoły jazdy. W trakcie kursu musimy przejść obowiązkowe badania. Lekarz musi stwierdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Tutaj także w zależności od szkoły jazdy- niektóre wliczają badania w cenę kursu, natomiast inne ośrodki szkolenia kierowców wymagają orzeczenia lekarskiego, które musimy zdobyć samodzielnie, udając się do lekarza uprawnionego do przeprowadzania tego typu badań i wydawania takich zaświadczeń. Dlatego obliczając koszt prawa jazdy należy wziąć pod uwagę także koszt orzeczenia lekarskiego.

Godziny doszkalające
Chcąc obliczyć koszt prawa jazdy należy także wziąć pod uwagę godziny doszkalające, które prawdopodobnie będziemy musieli dokupić po zakończonym kursie. Czas oczekiwania na egzamin jest bardzo różny, w zależności od wielkości miasta. W niektórych miejscowościach na egzamin trzeba czekać nawet miesiąc. Jeśli zapisaliśmy się od razu po skończonym kursie, to przed egzaminem prawdopodobnie będziemy zmuszeni wykupić od 2 do 4 godzin doszkalających. Koszt jednej godziny jazdy wynosi 50 złotych.

Koszty egzaminów
Obliczanie kosztów prawa jazdy to nie tylko kurs i godziny doszkalające. Niestety, ale za egzamin, zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej należy zapłacić. W większości miast cena egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na prawo jazdy kategorii B jest taka sama - 134 złote.

Inne kategorie
Powyższe koszty kursów i egzaminów dotyczyły prawa jazdy kategorii B. Jeśli jednak chcemy obliczyć koszt prawa jazdy innej kategorii, należy brać pod uwagę te same kryteria. Zmieniają się jednak ceny. Dla przykładu kurs na prawo jazdy kategorii C kosztuje 2000zł. Zwykle osoba, która decyduje się na tę kategorię, potrzebuje także uprawnień na przewóz rzeczy, ponieważ często jest to związane z jej pracą zawodową. Tak więc obliczając koszt prawa jazdy należy wziąć pod uwagę także koszt tych uprawnień. Całkiem inna jest cena godzin doszkalających. Godzina dodatkowej jazdy kosztuje od 85 złotych wzwyż. Droższe są także egzaminy, jednak ich koszt, podobnie jak w przypadku kategorii B, jest taki sam w większości miast.