Jak obliczyć koszty ślubu?

Aby obliczyć koszty ślubu, należy wziąć pod uwagę koszty ugoszczenia zaproszonych, muzyki i oczywiście strojów dla państwa młodych.

Każda Para Młoda pragnie jak najlepiej przygotować swój ślub. Jeśli postaramy się obliczyć koszty ślubu parę miesięcy przed planowaną datą ceremonii, wszystko będziemy mogli skrupulatnie zaplanować i nic nas nie zaskoczy. Oczywiście istnieją różnice w cenach, w zależności od regionu kraju, jednak pewne ramy finansowe można nakreślić. Para Młoda powinna też ustalić na początku przygotowań jak podzielą koszty. Tradycyjnie rodzina panny młodej pokrywa wydatki związane z ceremonią ślubną i weselem, natomiast pan młody płaci za alkohol, samochód, obrączki oraz miesiąc miodowy. Co raz częściej jednak odchodzi się od tego schematu na rzecz podziału „pół na pół”.

 

 

  • Stroje dla państwa młodych
    Dla panny młodej najważniejsza jest oczywiście suknia. W zależności od tego, ile chcemy na nią wydać mamy do wyboru wiele opcji. Zakup nowej sukienki z salonu to wydatek co najmniej 800 złotych. Jeśli chcemy oszczędzić, należy wziąć pod uwagę kupno sukni używanej, która kosztuje zazwyczaj około 50% ceny pierwotnej. Można także sukienkę wypożyczyć (już od 150 zł) lub uszyć (cena zależy od użytych tkanin). Koszty dodatków, czyli butów, rękawiczek oraz welonu zamkną się w granicach 600 zł. Pan młody także może strój wypożyczyć, jednak dotyczy to tylko fraku lub smokingu (od 300 zł). Przy zakupie nowego garnituru ceny wahają się od 500 zł do 3000 zł. Dodatki do stroju męskiego czyli koszula, buty i mucha nie przekroczą ceny 600 zł.
  • Koszty ceremonii i wesela
    Biorąc tylko ślub cywilny zapłacimy około 80 zł w urzędzie. W przypadku ślubu kościelnego koszty gwałtownie wzrastają. Udzielenie ślubu kosztuje standardowo „co łaska”, jednak przyjmuje się, że jest to nie mniej niż 200 złotych. Do tego dochodzą koszty wystroju kościoła (300 zł) oraz zapłata organiście (150 zł). Jeśli chcemy dobrze obliczyć koszty ślubu i wesela musimy się zastanowić nad liczbą gości. Przyjęcie weselne w zależności od lokalu i długości trwania kosztuje od 100 zł do 400 zł za osobę. Osobno musimy kupić tort i ciasta do kawy (200 zł – 800 zł) oraz alkohol. Tradycyjnie przyjmuje się, że należy zakupić 0,5 litra wódki na osobę. Obecnie jednak często nowożeńcy kupują 0,5 litra na parę i dodatkowo parę butelek wina.
  • Wydatki dodatkowe
    Jeśli nie chcemy jechać do ślubu swoim samochodem musimy doliczyć koszty wynajęcia limuzyny (od 500 zł – 2000 zł). Przybranie auta kwiatami to wydatek rzędu 250 zł. Cena bukietu dla panny młodej kształtuje się podobnie. Wydatkiem obowiązkowym są także obrączki (od 300 zł). Na wesele powinniśmy także zapewnić muzykę. Możemy tu zaoszczędzić i ograniczyć się tylko do DJ-a (od 500 zł) lub zatrudnić zespół (1000 zł - 3000 zł) i wodzireja (ok. 500 zł). Gdy określimy nasz budżet i dokonamy wyboru, obliczenie kosztów ślubu nie sprawi nam problemu.