Jak odchudzić psa

Otyłość naszych czworonożnych przyjaciół może prowadzić do poważnych schorzeń. Chcąc zachować zdrowie i komfort życia pupili powinniśmy odchudzić psa.

Niestety za otyłość psów odpowiadamy my, właściciele. To my od szczenięcia kształtujemy ich nawyki żywieniowe i to właśnie my musimy pomóc psu wrócić do formy. Nasze zwierzaki oprócz tego, że często są przekarmiane, nie mają również odpowiedniej dawki ruchu. Należy sobie zdać sprawę, że wiele groźnych chorób bierze swój początek z otyłości. Najpierw musimy określić czy nasz pupil cierpi z powodu nadwagi czy otyłości. W obydwu przypadkach można zauważyć zwiększoną ilość tkanki tłuszczowej, słabo wyczuwalne żebra, wyraźny brzuch oraz brak talii. Jednakże, w przypadku nadwagi, masa ciała przekracza dopuszczalną normę tylko około 5%-10%. Natomiast u psów otyłych, wzrost masy ciała, przekracza normę o 20%. W pierwszym przypadku możemy odchudzić psa samodzielnie. W drugim, zalecana jest wizyta u weterynarza.

 

Zmiany w żywieniu psa
Chcąc odchudzić psa musimy zdać sobie sprawę, że jest to proces długotrwały. Jeśli będziemy próbowali drastycznych metod odchudzania możemy zwierzęciu tylko zaszkodzić. Z tego powodu najpierw musimy się przyjrzeć co i w jakich ilościach je nasz pupil. Jeśli sami gotujemy posiłki warto przejść na gotową karmę typu light. Przy zakupie suchej karmy powinniśmy sprawdzić jaki procent zbóż zawiera. Im mniej tym lepiej. Mamy wówczas pewność, że pies dostaje odpowiednią ilość jedzenia ze wszystkimi niezbędnymi witaminami i minerałami. Jeżeli, jednak wolimy przygotowywać pupilowi posiłki w domu zrezygnujmy z tłustych mięs oraz wysokokalorycznych wypełniaczy. Najlepsze jest połączenie chudej wołowiny z ryżem i jajkiem. Oczywiście musimy odpowiednio porcjować jedzenie naszemu łakomczuchowi. Możemy podać posiłek raz dziennie lub dwa razy dziennie, jeśli podzielimy porcję na pół. Druga opcja sprawdza się lepiej u psiaków z bardzo dużym apetytem. Podstawowym warunkiem, aby odchudzić psa jest całkowite zrezygnowanie z przekąsek i podjadania przy stole. Jeżeli zaś w domu są inne zwierzęta bezwzględnie należy pilnować, czy pies na diecie nie zamienia się w małego złodziejaszka. Najlepiej karmić go osobno.

 

Zmiany w stylu życia
Sama dieta niestety nie wystarczy przy odchudzaniu. Musimy zapewnić psu codziennie dużą dawkę ruchu. Powinien dużo biegać i bawić się w domu. Z ćwiczeń powinniśmy uczynić zabawę. Zapewni nam to współpracę ze strony czworonoga, a nie opór. Jednak nie możemy od psa z nadwagą oczekiwać natychmiastowej chęci do biegów. Wysiłek powinien być zwiększany stopniowo. Także tempo ćwiczeń powinno być dostosowane do kondycji psiaka. Pierwsze oznaki zmęczenia powinny być sygnałem do zwolnienia kroku. Jeśli chcemy wspomóc organizm zwierzęcia farmakologicznie, w sklepach zoologicznych są dostępne suplementy diety, które pomagają zrzucić nadmiar tłuszczu. Trzeba tylko sprawdzić dokładnie na etykiecie wskazania do stosowania oraz dawkowanie! Aby odchudzić psa należy rozpieszczać go wszelkimi sposobami poza jedzeniem, najlepiej zapewniając dużą dawkę ruchu.