Jak odczytywać oznaczenia na metkach?

Oznaczenia na metkach mówią nam, czy dana tkanina może być prana w pralce, jaką temperaturę możemy zastosować a także w jaki sposób ją suszyć i prasować.

Oznaczenia na metkach są po to, by pomóc nam dobrze użytkować naszą odzież, jednak często dają z goła odmienny skutek. Jeśli gubisz się w gąszczu symboli, zapoznaj się z podstawowymi zasadami, dzięki którym staną się one dla Ciebie oczywiste.

Rodzaj i temperatura prania
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy tkanina nadaje się do prania w domu. Symbol przekreślonej miski z wodą mówi nam, że daną odzież należy czyścić jedynie w pralni chemicznej. Nie należy wtedy decydować się na własnoręczne pranie. Jeśli na metce widnieje symbol ręki, odzież należy prać wyłącznie ręcznie. Są to zazwyczaj delikatne tkaniny, które mogłyby uszkodzić się w pralce. Do takiego prania powinniśmy używać proszków, które łatwo rozpuszczają się w wodzie. Warto też zwrócić uwagę na symbol przekreślonego trójkąta. Oznacza on, że do prania nie wolno używać odplamiaczy i wybielaczy z chlorem. Z tego typu środkami należy zawsze postępować ostrożnie, ich pozostałości mogą powodować podrażnienia na skórze u osób wrażliwych lub dzieci. Oznaczenia na metkach mówią nam także o temperaturze prania. Producent podaje najwyższą temperaturę, w jakiej może być prana dana tkanina. Jeśli ubrania nie są bardzo zabrudzone, zaleca się, by wybrać niższą temperaturę, co spowoduje, że odzież będzie mniej narażona na zniszczenie. O tym parametrze decyduje też jakość zastosowanego proszku. Nowoczesne preparaty działają zazwyczaj w niższych temperaturach.

Po praniu
Bardzo ważną czynnością jest suszenie. Podczas tego procesu trzeba być bardzo ostrożnym, by nie uszkodzić tkanin. Warto więc poznać podstawowe oznaczenia na metkach - dotyczące tego procesu są kwadratowe. Jeśli kwadrat jest przekreślony, nie możemy suszyć danej tkaniny w suszarce bębnowej. Tutaj także należy zwracać uwagę na temperaturę. Nie jest ona podawana, tak jak przy oznaczeniach dotyczących prania, w stopniach Celsjusza ale za pomocą kropek – jedna kropka oznacza normalną temperaturę, dwie kropki niską. Kropkami oznacza się także temperaturę prasowania. W tym wypadku jednak jedna kropka oznacza niską temperaturę, dwie kropki średnią (najwyżej 150 stopni), a trzy kropki wysoką (nawet 200 stopni).
Zrozumienie oznaczeń na metkach i zastosowanie zawartych w nich zaleceń producenta jest kluczem do ekonomicznego i efektywnego prania, które pozostawi nasze ubrania w nienaruszonym stanie.