Jak oduczyć dziecko obgryzania paznokci

Aby skutecznie oduczyć dziecko obgryzania paznokci należy znaleźć przyczynę złego nawyku, spróbować ją wyeliminować oraz pokonać nawyk obgryzania.

Dziecko obgryzające paznokcie naraża się na spotkanie z bakteriami, w tym takimi, które wywołują choroby. Brudny palec w buzi nie jest rzeczą pożądaną i należy zrobić wszystko, aby pozbyć się złego nawyku. Można sięgnąć po sprawdzone sposoby babć i posypywać paluszki pieprzem, smarować brzydko pachnącymi substancjami albo bić po rączkach. Zabiegi te nie zawsze są skuteczne. Pieprz można przecież zmyć, do zapachu przywyknąć, rozprawić się z paznokciami, kiedy nikt nie widzi. Należy pamiętać, że nie chodzi o to, żeby dziecko kombinowało, jak przechytrzyć opiekuna, ale o to, żeby skutecznie oduczyć dziecko obgryzania paznokci.

Jest przyczyna, jest metoda
Aby oduczyć dziecko obgryzania paznokci, należy najpierw poznać przyczynę złego odruchu. Trzeba więc przez jakiś czas poobserwować dziecko, zwracając uwagę kiedy i w jakich okolicznościach wkłada paluszek do buzi. Jeśli dzieje się to wtedy, kiedy ma za długie albo brudne paznokcie, należy częściej je obcinać i zadbać o regularne mycie rąk. Odruch obgryzania paznokci często pojawia się w sytuacjach związanych ze stresem, nerwową atmosferą w domu. Warto wtedy zadbać o spokój dziecka, tłumaczyć, jak powinno sobie radzić z problemami. Może być też tak, że dziecko obgryza paznokcie, kiedy się nudzi. Na przykład stojąc w kolejce, czekając na obiad, zwyczajnie nie mając nic do roboty. Jest to sygnał dla opiekuna, żeby inaczej organizować czas, może nawet zmienić własne zachowanie. Bo przecież zamiast stać w sklepie, bezczynnie patrząc w sufit, można recytować z dzieckiem ulubiony wiersz, powtarzać słowa piosenki, prowokować do opowiedzenia, co robiło w przedszkolu. Należy wypełnić nudny czas tak, aby dziecko zapomniało o złym nawyku, a co za tym idzie – skutecznie oduczyło się obgryzania paznokci.

Pokonać przyzwyczajenie
Jeżeli obgryzanie paznokci weszło dziecku w nawyk, samo wyeliminowanie przyczyny takiego zachowania nie wystarczy. Należy więc cierpliwie tłumaczyć, dlaczego takie zachowanie jest niewłaściwe, dobierając argumenty tak, aby oduczyć dziecko obgryzania paznokci, a nie przestraszyć. Pociecha musi wiedzieć, dlaczego nie powinno obgryzać paznokci. Trzeba opowiedzieć o zagrożeniach, które płyną z wkładania do buzi brudnych rąk, o tym, że obgryzione paznokcie brzydko wyglądają, wygryzione skórki bolą i krwawią, a dziecko przecież nie chce być chore, nie lubi, kiedy coś je boli. Można kupić dziecku zestaw do manikiuru, taki tylko dla niego i zachęcać do dbania o paznokcie, pokazywać jak pielęgnujemy swoje dłonie. Ważne, żeby wykazać się cierpliwością, w żadnym wypadku nie reagować złością, gdy paznokieć znowu jest obgryziony. Dziecko musi wiedzieć, że rodzic chętnie pomoże w pokonywaniu złego nawyku. Tu nie ma wygranych i przegranych. Oduczenie dziecka obgryzania paznokci ma być wspólnym osiągnięciem pociechy i rodzica.