Jak odzyskać skasowane dane z karty SD

Potrzeba sformatowania niesprawnego dysku albo zwyczajna pomyłka to najczęstsze przyczyny utraty plików. Specjalne oprogramowanie pozwala jednak odzyskać skasowane dane z karty SD i innych nośników pamięci.

Moment nieuwagi to wszystko, czego potrzeba, by stracić efekty wielogodzinnej pracy lub nasz uchwycone wspomnienia. Dopóki rzecz dotyczy danych z dysku twardego, nie powinno to stanowić problemu - zazwyczaj dane trafiają w pierwszej kolejności do Kosza, skąd łatwo je wydobyć przed skasowaniem. Sprawa ma się gorzej, gdy pracujemy na plikach zapisanych na karcie SD lub innym mobilnym nośniku pamięci - takie dane nawet po przypadkowym usunięciu są kasowane natychmiast. Na szczęście potrzeba jest matką wynalazków i dzisiaj odzyskać skasowane dane z karty SD można bez żadnych problemów.

 

 

  • Recuva - bezpłatny sposób na odzyskanie danych
    Rozwiązaniem jest specjalny program do ratowania utraconych danych, taki jak Recuva. Jest to łatwa w obsłudze, darmowa aplikacja, dostępna w polskiej wersji językowej (do pobrania na www.piriform.com/recuva). Recuva pozwala odzyskać skasowane dane z karty SD, pamięci flash oraz dysków twardych. Nie jest to program wysoce rozbudowany jak niektóre produkty konkurencyjne, jednak z całą pewnością wystarcza do odzyskiwania danych usuniętych przed chwilą. Korzystanie z programu przebiega bardzo prosto. Przy pierwszym uruchomieniu Recuva zaproponuje nam użycie tak zwanego wizarda, który pozwoli w określeniu, jakiego typu pliki chcemy odzyskać, gdzie program powinien ich szukać (na przykład na karcie SD lub w folderach typu "Moje dokumenty"). Wizard pozwala też wybrać opcję "Głębokiego skanowania", czyli bardziej zaawansowanej i czasochłonnej metody poszukiwania utraconych danych z całego dysku twardego, która może przynieść lepsze efekty niż standardowe skanowanie szybkie. Po zakończeniu działania wizarda, Recuva rozpocznie proces wyszukiwania plików, które można odratować. Po skanowaniu wystarczy jedynie zaznaczyć interesujące nas pliki, kliknąć "Odzyskaj" i wskazać folder docelowy, gdzie pliki zostaną zapisane.
  • StrongRecovery - profesjonalne narzędzie do ratowania utraconych plików
    Innym godnym polecenia narzędziem, z którego pomocą można odzyskać skasowane dane z karty SD, jest StrongRecovery. Praca z programem jest równie prosta jak w poprzednim przypadku, dodatkowo aplikacja uchodzi za jedną z najbardziej skutecznych w swojej dziedzinie. Niestety wersja do pobrania za darmo jest jedynie wersją testową, która pozwala wyszukać dane bez możliwości ich odzyskania. Aby uzyskać pełną funkcjonalność programu, należy zakupić licencję na jego użytkowanie. Korzystanie ze StrongRecovery sprowadza się głównie do uruchomienia programu oraz wskazania dysku, z którego chcemy odzyskać dane. Program samoczynnie rozpocznie wyszukiwać pliki, które można odratować. Proces ten może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut (w przypadku dużych dysków). W nowo otwartym oknie zobaczymy zawartość zeskanowanego nośnika. W odczytaniu kluczowych informacji pomaga kolorowa legenda, która wskazuje nam zarówno pliki istniejące jak i nieistniejące, dodatkowo podzielone na skasowane, nadpisane i prawdopodobnie nadpisane. Ta informacja jest o tyle kluczowa, iż pozwala z góry przewidzieć szanse na odzyskanie plików - najlepiej rokują dane skasowane, najgorzej - pliki nadpisane. Klikając prawym przyciskiem myszy na interesującym nas wpisie, możemy wybrać opcję "Odzyskaj".
  • Warto wiedzieć
    Największe szanse, aby odzyskać skasowane dane z karty SD mamy wtedy, gdy do ratowania plików przystąpimy zaraz po ich usunięciu. Nie chodzi tu naturalnie o czas reakcji, lecz o to, by nie nadpisać starych danych nową zawartością. Równie ważne jest, aby nie instalować narzędzi do ratowania plików na tym samym dysku, z którego chcemy odzyskać pliki, gdyż rozpoczynając proces odzysku możemy nadpisać zawartość dysku i stracić dane bezpowrotnie. Gdy domowe metody zawiodą, można również zwrócić się do firm zajmujących się profesjonalnie odzyskiwaniem danych, wiąże się to jednak ze znacznym wydatkiem.