Jak oglądać legalnie filmy w internecie

Aby oglądać legalnie filmy z internecie, trzeba wziąć pod uwagę prawne aspekty ich zamieszczania oraz wiedzieć, gdzie ich szukać w zgodzie z prawem

Jest wiele stron w internecie, na których za darmo można oglądać filmy online. Ale nie zawsze jest to legalne. Dlatego należy wybierać takie strony, dzięki którym możemy cieszyć się kinem zgodnie z prawem. Musimy pamiętać, że główną sprawą w walce z piractwem w sieci jest świadomość użytkowników internetu, a także powstawanie portali z kinem, gdzie można oglądać legalnie filmy w internecie.

Obowiązujące prawo
Umieszczenie filmu w Internecie w świetle prawa jest rozpowszechnianiem go. Zatem osoba, która to czyni, musi mieć albo prawa autorskie do filmu, albo licencję. Dotyczy to też właścicieli czy administratorów serwisu zamieszczających link do filmu, szczególnie gdy mają oni zwyczaj linkować i gdy wiedzą, że filmy są udostępnione nielegalnie. Przykładem jest Google, gdyż podaje różne linki, jednak w praktyce można przez nie wyszukiwać nielegalnie udostępnione filmy. Natomiast licencję konieczną do tego, by zamieszczać kino zgodnie z prawem, a co za tym idzie - oglądać legalnie filmy w internecie, uzyskuje się od właścicieli praw autorskich (na przykład autora czy producenta) bądź zarządzających takimi prawami w imieniu właściciela (chociażby jakichś spółek). Z drugiej strony użytkownicy internetu również mają konstytucyjne prawa w Polsce do gromadzenia i przetwarzania informacji. Niemniej nagrywanie rozpowszechnionych utworów jest dozwolone wyłącznie na użytek osobisty. Natomiast gdy dostęp do serwera mają osoby spoza rodziny i kręgu towarzyskiego, przetrzymywanie i oglądanie filmów zalicza się do rozpowszechniania.

Filmy online
Są strony, które oferują legalne oglądanie filmów. Należą do nich internetowe telewizje oraz wypożyczalnie kinowe. W internetowych kinach można oglądać filmy za darmo bądź za opłatą. Na przykład na portalu Iplex.pl mamy duży wybór tytułów, a za ten, który chcemy zobaczyć, zapłacimy kilkusekundowym obejrzeniem reklamy przed filmem. Poza tym można do tego wykorzystać bezpośrednio odtwarzacz ALLPlayer. Innym serwisem, gdzie można oglądać legalnie filmy w internecie, jest Onet VOD, także ze sporym i ciekawym kinowym wyborem. Natomiast filmy dokumentalne czy edukacyjne znajdziemy na stronie telewizji Polskiej - Tvp.pl. Podobnie portal Ipla.tv umożliwia zobaczenie programów i filmów telewizyjnych, a na Plejadzie można dość wygodnie oglądać seriale i programy TVN. Z kolei stare filmy, w większości amerykańskie, nie mają już ochrony przez prawa autorskie i można legalnie z nich korzystać. Tego rodzaju kino można znaleźć w serwisie Video.google.com, YouTube czy pobierać przez sieć BitTorrent. W ostatnim przypadku na stronie Publicdomaintorrents.net znajdziemy torrenty do ściągnięcia filmów. Oprócz wymienionych powyżej są inne portale, gdzie możemy oglądać legalnie filmy w internecie. Zatem kiedy mamy chęć na jakieś kino, spójrzmy na informacje zawartą na stronie oferującej filmy online, aby uczynić to zgodnie z przyjętym prawem.