Jak oszacować wartość starych banknotów

Katalogi banknotów, sklepy numizmatyczne, giełdy oraz strony internetowe poświęcone tematyce papierowego pieniądza, pozwolą nam oszacować wartość starych banknotów..

W naszych domowych zbiorach, wciąż znajduje się wiele starych banknotów. Często są one pamiątką po dziadkach czy rodzicach i stanowią dla nas wartość sentymentalną. Warto jednak wiedzieć, że niektóre z nich mogą mieć także wartość pieniężną. Przed spieniężeniem swych zbiorów na aukcjach internetowych, giełdach czy targach staroci, warto oszacować wartość starych banknotów. Jeżeli nie jest się pasjonatem i kolekcjonerem starych papierowych pieniędzy, takie oszacowanie wartości nie jest łatwe. Pomocy należy wtedy poszukać w odpowiednio wiarygodnych źródłach.

Katalogi banknotów
Są to podstawowe źródła informacji, jeśli chcemy oszacować wartość starych banknotów, przez nas posiadanych. Stanowią wielkie wsparcie dla osób, które potrzebują szybko oszacować ich wartość. Są także pomocne osobom zamierzającym sprzedać swoje zbiory na aukcjach internetowych. Dzięki nim można wyznaczyć realną cenę starych banknotów i szybko sfinalizować ofertę. Katalogi zawierają opisy polskich i zagranicznych banknotów, zdjęcia, odmiany, wzory podpisów, numery serii, szczegóły emisji w rozbiciu na lata, wyceny banknotów z różnych okresów czasowych oraz aktualne ceny rynkowe. Często można w nich znaleźć historię pieniądza papierowego albo inne ciekawostki dla kolekcjonerów.

Sklepy numizmatyczne
Zarówno te internetowe, jak i te stacjonarne, znajdujące się w pobliżu miejsca zamieszkania, oferują profesjonalne oszacowanie wartości starych banknotów. Prowadzą skup monet i pieniądza papierowego, dzięki czemu czas oczekiwania na finalizację sprzedaży znacznie się skraca. W sklepach tych można zamówić wizytę specjalisty, który bezpośrednio dotrze do klienta i na miejscu wyceni banknoty oraz dokona ewentualnej wypłaty gotówki.

Forum numizmatyczne i blogi o banknotach
Są to bardzo powszechne miejsce zdobywania praktycznej wiedzy. Forum i blogi tematyczne pozwalają na dyskusję oraz zadawanie bezpośrednich pytań grupie ludzi, uważających się za specjalistów w danej dziedzinie. Forum numizmatyczne czy dobrze prowadzony blog, umożliwią nam znalezienie osób, które pomogą wstępnie oszacować wartość starych banknotów. Mogą także przekierować nas w inne, znane sobie źródła informacji, w których możemy otrzymać stosowne wsparcie.

Aukcje internetowe
Śledzenie takich internetowych ofert, może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy o wartości interesujących nas papierowych pieniędzy. Chcąc uzyskać jak najbardziej wiarygodne oszacowanie wartości starych banknotów, nie można opierać się tylko na takim źródle informacji. Przeglądanie aukcji, pozwoli nam tylko na orientacyjne oszacowanie wartości starych banknotów.

Giełdy numizmatyczne
Jest to doskonałe miejsce na oszacowanie wartości starych banknotów. Giełdy skupiają wielu pasjonatów i specjalistów interesującej nas dziedziny. Wystawcy giełdowi na miejscu udzielą nam wyceny lub porady. Giełdy numizmatyczne można potraktować właśnie jako bezpośrednie miejsce transakcji. Wystawcy często od razu skupują stare pieniądze papierowe, wypłacając gotówkę. Jeżeli jednak nie zależy nam na szybkiej transakcji, warto zapoznać się jeszcze z innymi opcjami oszacowania wartości starych banknotów.