Jak oszacować wartość starych monet

Aby prawidłowo oszacować wartość starych monet należy zwrócić uwagę na czynniki, które wyznaczają cenę rynkową tych numizmatów, a także poddać monetę profesjonalnej ocenie.

Kolekcjonowanie starych monet, banknotów. Czasami jest to ciekawe hobby (mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo potrafi być czasochłonne i ile wymaga wiedzy od zbieracza), a czasem jest to tylko spadek po kimś z rodziny, który chcemy spieniężyć. Warto wówczas zainteresować się tym, w jaki sposób należy oszacować wartość starych monet.

Czynniki warunkujące wartość numizmatu
Jeśli kolekcja nie ma dla posiadacza żadnej wartości sentymentalnej, na pewno warto wiedzieć w jaki sposób oszacować wartość starych monet, aby później je spieniężyć. W związku z tym można skorzystać z serwisu aukcyjnego i tam wystawić swoje numizmaty. Rynek sam ustali ich wartość. Jednak przed rozpoczęciem sprzedaży trzeba zorientować się, jakie czynniki wpływają na ich wartość. Należy przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, iż na cenę monet ma wpływ nie tylko jej unikalność, ale także zainteresowanie ze strony innych kolekcjonerów. Innymi czynnikami warunkującymi wartość numizmatów są między innymi stan zachowania monety oraz tworzywo. Cena rynkowa monety wykonanej ze srebra lub złota będzie wyższa niż monety z brązu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której moneta wykonana z tańszego tworzywa jest kolekcjonerskim "białym krukiem". Przykładem tego może być numizmat nawiązujący do wydarzeń historycznych. Wówczas cena takiej monety może być wyższa, ponieważ tego typu numizmatów jest niewiele i są wartościowe dla kolekcjonerów. Aby określić wszystkie powyższe czynniki należy zdecydować się na tak zwany grading monet, który wykonują firmy gradingowe. Służy on rozpoznaniu oraz określeniu oraz ocenieniu według przyjętej w Polsce skali stopni stanu zachowania numizmatu. Nie jest to usługa darmowa, jednak moneta po tym procesie otrzymuje stosowny certyfikat. Jest to swoisty dowód jakości monety, który sprawia, iż jej wartość rynkowa znacznie wzrasta. Przy szacowaniu wartości starych monet należy pamiętać także o tym, iż może być zupełnie inna niż ta, którą na niej wygrawerowano. Dotyczy to zarówno starych, kolekcjonerskich „białych kruków”, jak również monet obiegowych z różnych zakątków świata.

Monety okolicznościowe
Osobną kategorią numizmatów, także jeśli chodzi o szacowanie wartości starych monet to tak zwane monety okolicznościowe. Krótko mówiąc są to numizmaty wydane na jakąś okazję. Mają one za zadanie upamiętnić jakieś wydarzenie ważne w historii danego kraju. Wśród monet obiegowych można wyróżnić dwa rodzaje: monety obiegowe (w Polsce przykładem takich numizmatów były monety o nominale dwóch złotych) oraz monety kolekcjonerskie wykonane z metali szlachetnych. Oprócz pojedynczych tematów na okolicznościowych monetach kolekcjonerskich pojawiają się również serie tematyczne. Aby oszacowanie wartości starej monety okolicznościowej należy zwrócić uwagę na moment historyczny, w jakim została wydana bądź na postać historyczną na niej przedstawioną. Dużo zależy także od kraju, z którego moneta pochodzi. Dla przykładu na polskim rynku numizmatycznym monety z innych zakątków świata będą droższe, niż te z Polski, ze względu na rzadkość występowania wśród polskich kolekcjonerów.