Jak oszczędzić na prądzie

Wybór ergonomicznego sprzętu, ich dobra eksploatacja oraz dobór odpowiedniego oświetlenia to sposoby na to, aby oszczędzić na prądzie.

Często zdarza się, że rachunki za energię są bardzo wysokie, a domownicy nie zdają sobie sprawy, jak łatwo można oszczędzić na prądzie. Wystarczy zastosować się do pewnych wskazówek, które powinny stać się codziennymi nawykami. Przy opłacaniu kolejnego rachunku łatwo będzie dostrzec mniejszą kwotę do zapłaty.

Niska moc urządzeń
Jednym z najprostszych sposobów, aby oszczędzić na prądzie to zwrócenie uwagi na sprzęt AGD i RTV. Warto pomyśleć o oszczędzaniu energii już w momencie kupowania przedmiotów. Przede wszystkim należy przyjrzeć się mocy urządzeń, której wartość podawana jest zazwyczaj na obudowie, a także na opakowaniu. Im mniejsza jest moc, tym mniejsza energia jest zużywana podczas użytkowania. Ponadto istotne jest, aby zwrócić uwagę na klasę energetyczną (podawaną w skali od A- wysoka efektywność do G- niska efektywność). Warto poradzić się także pracownika sklepu, który pomoże wybrać najbardziej ergonomiczne wyposażenie gospodarstwa domowego.

Eksploatacja lodówki
Zakup energooszczędnego urządzenia nie gwarantuje jednak mniejszych rachunków za prąd, bez odpowiedniego użytkowania. Jednym z podstawowych przedmiotów, jaki znajduje się w domu jest lodówka. Aby oszczędzić na prądzie, należy lodówkę umieścić w możliwie chłodnym miejscu. Przede wszystkim nie powinna być ustawiona tuż obok kuchenek gazowych lub elektrycznych, które emitują ciepło podczas użytkowania. Ponadto warto ustawić lodówkę tak, aby nie padały na nią promienie słoneczne. Aby nie uszkodzić chłodziarki i jednocześnie sprawić, by była bardziej energooszczędna, nie należy wkładać do niej ciepłej żywności oraz należy unikać jej częstego wietrzenia. Warto często ją rozmrażać, albowiem 5 milimetrów lodu zwiększa zużycie energii o 20 procent.

Laptopy, urządzenia AGD i RTV
Czajnik elektryczny jest używany niemalże codziennie, jednak nie należy gotować większej ilości wody niż jest potrzebne. Ponadto warto dbać o to urządzenie, usuwać kamień i oczyszczać czajnik, albowiem w przeciwnym wypadku zużycie energii będzie większe. Innym urządzeniem jest pralka, która powinna być uruchamiana wtedy, kiedy bęben jest pełny. Warto korzystać z energooszczędnych programów i prać w niskiej temperaturze. Coraz częściej korzysta się z komputerów. Laptopy zużywają mniej energii niż komputery stacjonarne. Warto zaopatrzyć się w monitor LCD, który zużywa 50 procent mniej energii niż klasyczny, kineskopowy. Nie należy zostawiać urządzeń na „stand-by”, czyli po ich wyłączeniu powinno się także wyjąć wtyczkę z kontaktu.

Oszczędne oświetlanie
Aby oszczędzić na prądzie, warto zwrócić uwagę na oświetlenie. Dobrym pomysłem jest używanie świetlówek kompaktowych. Ich cena jest wyższa niż klasycznych żarówek, jednakże zużycie energii jest pięciokrotnie niższe. Przy wyborze tego typu oświetlenia należy pamiętać, iż niewskazane jest częste włączanie i wyłączanie światła, albowiem powoduje to skrócenie ich żywotności. Ten typ żarówek warto umieścić w salonie czy w kuchni, jednak w toalecie, gdzie włącza się światło na stosunkowo krótki czas, nie powinno się rezygnować z klasycznego oświetlenia.