Jak otworzyć firmę bez kapitału własnego

Aby otworzyć firmę bez kapitału własnego należy przede wszystkim mieć dobry pomysł na biznes oraz środki pozyskane z dotacji, kredytu, konkursu lub od prywatnego inwestora.

Wiele osób planujących założenie przedsiębiorstwa nie podejmuje wyzwania ze względu na brak funduszy na start. Można jednak otworzyć firmę bez kapitału własnego. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w biznesie jest dobry pomysł- innowacyjny, dopasowany do wymagań rynku oraz starannie opracowany. Stworzenie biznesplanu i kosztorysu przedsięwzięcia to dobra podstawa, od której należy zacząć starania o uzyskanie kapitału zewnętrznego. Można go uzyskać z wielu źródeł.

 

 

 1. Dotacje
  Początkujący przedsiębiorca może otworzyć firmę bez kapitału własnego korzystając z dotacji Powiatowych Urzędów Pracy oraz Unii Europejskiej. O bezzwrotne dotacje z Urzędu Pracy może wnioskować osoba zarejestrowana jako bezrobotna. Warunkiem jest przedstawienie wartościowego biznesplanu. Na ogół na decyzję o przyznaniu dofinansowania należy czekać około miesiąca a środki, w wysokości nieprzekraczającej 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia wypłacane są z góry. W przypadku dotacji unijnych przygotujmy się na więcej formalności i dłuższy czas oczekiwania. W zebraniu wszystkich dokumentów wymaganych aby Unia przyznała środki pozwalające otworzyć firmę bez kapitału własnego może pomóc nam wyspecjalizowana firma. Otrzymane środki są bezzwrotne, jeżeli udokumentujemy ich wydanie na cele zgodne z działalnością firmy, a przedsięwzięcie nie upadnie wciągu roku.
 2. Kredyt
  Kredyt na działalność gospodarczą to produkt bankowy, który pozwala otworzyć firmę bez kapitału własnego. Dosyć trudno go otrzymać, ponieważ oprócz dostarczenia biznesplanu musimy wykazać zdolność spłaty zobowiązania. Na nasza wiarygodność kredytowa składają się zabezpieczenie, jakie jesteśmy gotowi przedstawić oraz opłacalność naszego przedsięwzięcia oceniona przez bankowego rzeczoznawcę. 
 3. Prywatny inwestor
  Jeśli projekt firmy jest innowacyjny, odważny i ma szansę odnieść sukces rynkowy może on pozyskać wsparcie ze strony tak zwanych Aniołów Biznesu. Są to indywidualni inwestorzy poszukujący przedsiębiorstw działających w ryzykownych, ale potencjalnie zyskownych branżach. W Polsce działa kilka klubów zrzeszających takich inwestorów. W przypadku akceptacji naszego projektu możemy liczyć na duże środki na rozpoczęcie działalności w zamian za część udziałów w spółce.
 4. Konkurs
  Corocznie organizowane są konkury sponsorowane przez prywatne firmy i banki. Niektóre z nich są skierowane tylko do określonej grupy społecznej, na przykład kobiet lub studentów, jednak aby wystartować w większości z nich nie trzeba spełniać wielu wymogów. Środki, o które rywalizują ambitni uczestnicy to kwoty rzędu dziesiątek tysięcy złotych. Konkurencja zwykle jest duża, jednak jeśli pomysł jest naprawdę atrakcyjny warto spróbować zdobyć dla niego uznanie jury. 
 5. Współpraca z dużym przedsiębiorstwem
  Wiele sieci sprzedaży zajmuje się współpracą z agentami sprzedaży. Mogą oni otworzyć firmę bez kapitału własnego na zasadzie podobnej do franchisingu. Działająca na rynku sieć przeprowadza z kandydatem rozmowę kwalifikacyjną i jeżeli dojdzie do podpisania umowy organizuje szkolenie i urządza lokal i dostarcza produkty. Zadaniem agenta jest prowadzenie lokalu i sprzedaż powierzonego mu towaru. Przykładem tego typu sieci są sklepy Żabka czy salony Abra.