Jak ozdobić buty - porady

Szycie, klejenie, czy zwykła zmiana sznurówek pomoże szybko i efektownie ozdobić buty.

Zamiast kupować wciąż nowe obuwie, można wykorzystać te, które ma się w domu. Jeśli nie są zniszczone, można samodzielnie ozdobić buty, wykorzystując kilka sposobów lub wybrać jeden - najbardziej odpowiedni. Wszystko zależy od rodzaju obuwia, jego materiału i koloru. Zawsze jednak można odmienić jego wygląd, tworząc przy tym własny styl.

Proste (ro)związanie

Najprostszym sposobem, aby efektownie ozdobić buty jest zmiana sznurówek. Oczywiście takie rozwiązanie nadaje się tylko dla butów, które je posiadają. Zamiast czarnych, klasycznych sznurówek można kupić kolorowe, jaskrawe lub wzorzyste. Takie buty będą jednak pasowały do młodych osób, które nie boją się awangardowych dodatków. Sznurówki można także nosić pod kolor ubrań lub innych dodatków, na przykład torebki, paska czy opaski do włosów.

Ostra zmiana

Zupełnie inny pomysł dotyczy butów, które mają wysokie, najlepiej korkowe podeszwy, tak zwane koturny. Za pomocą zwykłych srebrnych (lub innych, kolorowych) pinesek można zupełnie odmienić wygląd obuwia. Wystarczy wbić pineski w korkową podeszwę, jedną przy drugiej, w taki sposób, aby całość była przykryta pineskami. Można także ułożyć wzór z ostrych pinesek, jednak wtedy buty nie będą pasowały do dojrzałych kobiet.

Czarne szpilki

Jeśli czarne, klasyczne szpilki stały się nudne, bardzo łatwo można odmienić ich wygląd. Zwłaszcza, jeśli posiadaczka butów marzy o sławnych szpilkach Louboutina. Mają one czerwoną podeszwę i charakterystyczny zamek. Takie byty nigdy nie wyjdą z mody. Wystarczy przygotować zamek błyskawiczny, nożyczki, dobrej jakości klej błyskawiczny, czerwoną farbę akrylową, pędzelek oraz metr. Pierwszy krok to odmierzenie długości szpilki od podstawy obcasa do samej góry. Taką długość należy odmierzyć na zamku błyskawicznym i odciąć dwa takie same kawałki. Przymocować zamki na szpilkach za pomocą kleju. Przycisnąć i odczekać pięć minut. Kolejny krok to malowanie podeszwy. Nałożyć pierwszą warstwę czerwonej, akrylowej farby. Odczekać, aż wyschnie i nałożyć kolejną warstwę. Powtórzyć czynność.

Cekinowy styl

Dla kobiet, które lubią szyć, doskonałym pomysłem aby ozdobić buty jest wyszywanie ich cekinami. Cekiny można kupić w pasmanterii. Kolor - dowolny. Wystarczy zaplanować, czy buty mają być całe pokryte cekinami (bardzo efektowne) czy wystarczy wyszyć konkretny wzór, na przykład kwiat. Na bucie można delikatnie zaznaczyć, w których miejscach będą wyszywane cekiny. Taki sposób ozdabiania najlepiej sprawdza się na balerinkach.

Moc dodatków

Aby szybko ozdobić buty, można użyć broszki. W sklepach z akcesoriami do włosów i sztuczną biżuterią należy kupić dwie takie same broszki (na przykład materiałowe kwiatki) i wpiąć do butów.Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno przy klapkach, szpilkach jak i balerinkach. Inny sposób to przyklejenie lub przyszycie (pewniejszy sposób) satynowej kokardki. Buty będą stylowe i eleganckie. Obuwie można także pokryć specjalnym brokatem (na przykład w pisaku), nadając im fantazyjne wzory.