Jak ozdobić doniczki - porady

Za pomocą gotowych, ozdobnych wzorów, potłuczonych płytek łazienkowych czy akcesoriów kwiaciarskich można ozdobić doniczki, nadając wnętrzom nowy, ciekawy akcent.

Istnieje parę dobrych technik, aby ozdobić doniczki w ciekawy, niebanalny sposób. Wystarczą dobre chęci, nieco materiałów i czasu. Możemy wykorzystać niepotrzebne nam resztki lub skorzystać z gotowych akcesoriów florystycznych.

 

 

 • Doniczki plastikowe
  Jednym z łatwiejszych sposobów na ozdobienie doniczek plastikowych w dowolnym kolorze jest oklejenie ich wybranymi motywami. Przydaje się do tego samoprzylepny papier kolorowy, który można dostać w każdym sklepie papierniczym. Wycinamy z wybranego arkusza papieru interesujące nas kształty i naklejamy w dowolny sposób na doniczkę. Sam brzeg naczynia możemy również pomalować farbą w sprayu (przeważnie należy nanieść przynajmniej dwie warstwy preparatu). Do ozdobienia doniczki możemy również użyć gotowych ozdób samoprzylepnych lub szablonów z określonym wzorem (dostępne w marketach budowlanych). Przykładamy szablon do ścianki naczynia i spryskujemy farbą w sprayu.
 • Decoupage i ceramiczne doniczki
  Jest to jedna z technik, w której możemy wykorzystać ozdobne serwetki, które kupowane do dekoracji stołu. Musimy jedynie zdecydować, jaka kolorystyka będzie nam odpowiadała. Aby ozdobić doniczkę, potrzebujemy emalii akrylowej, którą pomalujemy wybrane przez nas naczynie. Wycinamy z serwetki interesujące nas wzory i po oddzieleniu białej, spodniej warstwy i przyklejamy je na pomalowaną doniczkę rozwodnionym wikolem lub specjalnym klejem do docoupage (około 20 złotych za opakowanie - 250 ml). Następnie malujemy ją bezbarwnym lakierem akrylowym. Jeśli chcielibyśmy uzyskać efekt popękania faktury, musimy pierwszą warstwę farby pomalować lakierem, który sprawia wrażenie postarzenia warstwy, a po jej wyschnięciu, naczynie znów pomalować farbą. Zamiast z serwetek motywy można wyciąć z tkaniny lub ozdobnego papieru.
 • Styl śródziemnomorski
  Aby nadać właśnie takie styl doniczkom, potrzebne będą do tego płytki glazury lub terakoty o wybranym przez nas kolorze i wzorach. Aby ozdobić doniczkę, płytki tłuczemy za pomocą młotka na niewielkie fragmenty. Smarujemy ściankę naczynia klejem montażowym i następnie przyklejamy do niej kawałeczki ceramiki. Czekamy przynajmniej godzinę aż całość wyschnie. Przygotowujemy fugę (dostępną w każdym markecie budowlanym) i nakładamy ją małą szpachelką na doniczkę, tak aby wypełnić przerwy między kawałkami ceramiki. Następnie gąbką ścieramy nadmiar fugi. Oczyszczamy powierzchnię i pozostawiamy ozdobioną doniczkę do wyschnięcia.
 • Akcesoria florystyczne
  Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest doniczka, możemy ją ozdobić różnego rodzaju akcesoriami florystycznymi, które są dostępne w kwiaciarniach lub w sklepach (również internetowych) oferujących tego typu asortyment. Jednym z najprostszych tego typu sposobów na ozdobienie doniczki jest założenie na nią ozdobnej kryzy lub fizeliny dostępnej w przeróżnych kolorach (około 6 złotych za rolkę) i przewiązanie jej kolorową rafią, wstążką dekoracyjną czy girlandą (papierową, z perełek, z filcu). Można też przykleić do fizeliny barwione liście, kwiaty czy muszle.