Jak pielęgnować lakier samochodowy?

Na odpowiednią pielęgnacje lakieru samochodowego składają się właściwe mycie, woskowanie jak również usuwanie uszkodzeń.

Każdy właściciel auta chciał by, jego pojazd wyglądał tak, jak pierwszego dnia po wyjechaniu z salonu samochodowego. Błyszczący lakier, świecące felgi, czyściutki nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz długo po zakupie samochodu. Aby tak się stało należy poświecić trochę czasu między innymi na pielęgnacje lakieru samochodowego.

  • Podstawy pielęgnacji lakieru - mycie
    Przeważnie kiedy nacieszymy się już naszymi nowymi czterema kółkami, zaczyna brakować nam czasu na dostateczną kosmetykę auta, a przecież pielęgnować lakier samochodowy powinno się znacznie częściej niż raz na pół roku. Podstawowe metody pielęgnowania lakieru samochodowego powinny składać się z czterech elementów: mycie auta, woskowanie, pastowanie, polerowanie. Czynności te możemy wykonywać samodzielnie lub skorzystać z pomocy fachowców myjni dotykowej. Specjaliści uważają, że mycie auta na myjni automatycznej (szczotkowej), bardziej mu zaszkodzi niż pomoże, gdyż szczotki mogą rysować lakier, szampon dodawany do mycia auta nie jest pierwszej jakości, a wosk jest raczej używany dla uspokojenia sumienia kierowcy niż dla pielęgnacji lakieru. Dlatego też najlepiej jeśli wszystkie czynności wykonujemy samodzielnie. 
  • Część główna pielęgnacja lakieru samochodowego
    Po dokładnym umyciu auta, warto je nawoskować (kosmetyki do pielęgnacji auta kupimy w każdym większym supermarkecie lub w sklepie z akcesoriami samochodowymi). Woskowanie jest procesem łatwym choć monotonnym - polega na wcieraniu wosku, miękką ściereczką w lakier, do czasu aż wetrzemy go w całe nadwozie. Chcąc dodatkowo pielęgnować lakier samochodowy możemy użyć pasty polerskiej i polerować lakier ręcznie do uzyskania połysku lub użyć polerki czyli maszyny do polerowania. Fachowcy w dziedzinie motoryzacji odradzają jednak kupowanie rotacyjnych polerek nie znanej marki (głównie w hipermarketach), gdyż szkody jakie mogą powstać przy użyciu nieznanego sprzętu (na przykład zdarcie lakieru do gołej blachy) mogą być ogromne i nieodwracalne. 
  • Uszkodzenia lakieru a pielęgnacja karoserii 
    Jeśli znajdziemy na lakierze naszego samochodu rysy i przebarwienia, z którymi nie poradził sobie wosk, warto wypróbować „regenerator do lakierów samochodowych”, który zakrywa drobne rysy i nadaje połysk karoserii. Jeśli rysa jest znacznie głębsza, możemy spróbować „zakolorować” ją dostępnymi w sklepach z artykułami motoryzacyjnymi specjalnymi kredkami. Jeśli i ta metoda okaże się nieskuteczna, ratunkiem pozostaje wizyta u blacharza, który dzięki specjalistycznym zaprawom i polerką nie tylko naprawi, ale także pomoże pielęgnować lakier samochodowy, który został zaniedbany lub uszkodzony.