Jak pielęgnować surfinię?

Surfinie wymagają starannej pielęgnacji, by nie chorowały i cieszyły oko zdobiąc przydomowe tarasy i ogrody.

Surfinie są jednymi z najbardziej popularnych kwiatów, ozdabiają nie tylko tarasy, balkony ale rórównież ogrody. Warto zwrócić uwagę na to, że rośliny te, są genetycznymi krzyżówkami japońskiego kwiatu petunii. Pomimo tego, że ich pielęgnacja nie należy do najłatwiejszych, posiadają wielu miłośników i pasjonatów zajmujących się ich uprawą.

Charakterystyka surfinii

Surfinia jest rośliną o zwisających pędach, posiada lepkie owłosienie, znana jest z wydzielania charakterystycznego zapachu. Jej łodyga może osiągać nawet do dwóch metrów wysokości. Zazwyczaj liście są podłużne bądź też owalne, jajowate. W przypadku kwiatu, to jest on lepko owłosiony, jego korona ma postać kielichu jednakże szeroko rozciętego, najczęściej posiada aż pięć płatków, z taką samą liczbą pręcików i jednym słupkiem. W zależności od odmiany kwiaty mogą występować w różnych barwach, w szczególności w takich jak: biel, fiolet, róż, czerwień i purpura.

Uprawa surfinii

Należy pamiętać o tym, że surfinia, nie jest rośliną, którą łatwo się rozmnaża. Najczęściej w celu uprawy są kupowane sadzonki. Warto zwrócić uwagę na to, że podłoże powinno być żyzne, próchnicze, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym – PH 5,5 – 6,5. Należy pamiętać o tym, aby w dnie pojemnika umieścić otwór, umożliwiający wypłynięcie nadmiaru wody. Najodpowiedniejszym naczyniem do zasadzenia są skrzynki, a także doniczki o podwójnym dnie, zabezpieczające przed zbyt gwałtownym wypłynięciem wody. Roślina wymaga w szczególności dużą ilość światła dlatego, że wpływa ono na szybkość kwitnienia. W przypadku jego niedoboru kwitnienie może opóźnić się nawet do czterech tygodni. Warto pamiętać o częstym podlewaniu, które jest zależne od pogody, w czasie umiarkowanej wymaganą ilością jest cztery razy w tygodniu bądź też codziennie natomiast w czasie upału nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Surfinia powinna być również często naworzona.

Choroby surfinii

Należy uważać na zagrożenia w postaci chorób grzybiczych dlatego, że te rośliny są dość podatne na nie. Narażone są one podczas niesprzyjającej pogody, takiej jak długotrwałe opady, mżawka czy też zimno. Warto zwrócić uwagę na to, że zachorowanie surfinii objawia się często brunatnością pędów, więdnieniem rośliny ponadto również znacznie gorszym rozwojem. W takiej sytuacji należy usunąć chore pędy, a następnie kilkakrotnie opryskać środkami grzybobójczymi.