Jak pielęgnować żywopłot by zawsze pięknie wyglądał

Aby cieszyć się widokiem zadbanego zielonego ogrodzenia warto pielęgnować żywopłot regularnie go nawożąc, przycinając i używając odpowiednich narzędzi

Żywopłot to nie tylko bardzo efektowna i naturalna ozdoba ogrodu. Może również wyznaczać określone strefy albo też strzec prywatności. Aby mógł spełniać te funkcje konieczne jest, by właściwie i systematycznie pielęgnować żywopłot.

 

 

  • Pielęgnacja żywopłotu

Pielęgnować żywopłot można poprzez regularne odchwaszczanie, nawadnianie oraz nawożenie. W zależności od rodzaju roślin, należy dobrać odpowiednie nawozy oraz sposób, czas i częstotliwość ich dawkowania. Ważne jest, by podłoże wokół żywopłotu wyściółkować, czyli obsypać trocinami, zmieloną korą bądź liśćmi przekompostowanymi. Pozwoli to na mniejsze zachwaszczenie gleby wokół żywopłotu oraz spowolni znacznie odparowywanie wody z podłoża. Jeśli żywopłot posiada stare, suche, połamane lub słabe gałęzie, należy je usunąć poprzez tak zwane cięcia sanitarne.

 

  • Żywopłoty nieformowane

Żywopłot nieformowany, czyli rosnący swobodnie, jest to żywopłot, który wzrasta, przyjmując naturalne kształty. Zaś żywopłotem formowanym nazywa się żywopłoty, którym poprzez cięcie nadaje się określony kształt. Nie należy przycinać nieformowanych żywopłotów, ale również i tych formowanych, które posiadają naturalne właściwości dekoracyjne, to znaczy są odpowiednio gęste lub mają charakterystyczny kształt stożkowy lub kolumnowy (szczególnie iglaki i zimozielone rośliny). Zaś aby pielęgnować żywopłot nieformowany, skomponowany z roślin liściastych, wystarczy tylko w początkowym stadium wzrostu (czyli w pierwszym i drugim roku) przycinać go, bo wówczas winno się nadawać pożądany kształt żywopłotowi. W późniejszym okresie wzrostu nieformowanego żywopłotu można zrezygnować z przycinania i pozwolić roślinom przybierać naturalne kształty.

 

  • Żywopłoty formowane poprzez cięcie

Żywopłoty formowane trzeba pielęgnować poprzez systematyczne przycinanie. Począwszy od pierwszego cięcia, zaraz po posadzeniu, należy przynajmniej dwa razy w roku dbać o kształt żywopłotu. Aby prawidłowo przycinać i pielęgnować żywopłot należy nadać mu taki kształt, aby u góry był węższy niż u podstawy. Pozwoli to dotrzeć światłu do dolnych części żywopłotu. Częstość przycinania żywopłotu warto dopasować do rodzaju roślin. Najczęściej tnie się dwa do trzech razy w ciągu roku - późną wiosną i raz lub dwa razy latem. Najlepiej nie przycinać żywopłotu w okresach deszczowych lub upalnych. Przycinając, należy pamiętać o obcinaniu zarówno pędów u szczytu rośliny, jak i bocznych. Jest to bowiem niezbędny zabieg pielęgnacyjny, który prócz funkcji estetycznej, również ma na celu pobudzanie roślin do rozkrzewiania się i zagęszczania żywopłotu.

 

  • Pomocne narzędzia

W przypadku formowania geometrycznych figur z z żywopłotu, należy dbać o równość wszystkich jego powierzchni. Można skorzystać wówczas z ułatwień przy przycinaniu, jakimi są na przykład rozciągnięty sznurek lub rozłożone długie listwy, wyznaczające granice cięcia. Żeby odpowiednio pielęgnować żywopłot podczas przycinania należy używać specjalnych narzędzi. W początkowych fazach wzrostu żywopłotu wystarczy najczęściej zwykły sekator. Kiedy zaś gałęzie staną się grubsze i twardsze warto zainwestować w sekator elektryczny.