Jak podjąć walkę z zaparciami? - metody

Dieta z dużą ilością wody i błonnika oraz uprawianie sportu pomagają w walce z zaparciami.

Najlepszy sposób na walkę z zaparciami jest jednocześnie najprostszy. Należy zwrócić uwagę na zdrową dietę oraz odpowiednią ilość ruchu. Nie warto się też stresować.

 

 

  • Walka z zaparciami za pomocą diety

Często powodem zaparć są złe nawyki żywieniowe. Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego kłopotu przy walce z zaparciami warto zwiększyć spożycie płynów. Nie chodzi bynajmniej o kawę, herbatę i słodkie napoje gazowane, które działając moczopędnie tylko pogłębiają problem. Dzięki piciu odpowiedniej ilości wody można przyspieszyć perylstatykę jelit i pozbyć się z organizmu toksyn. Trzeba też ograniczyć niezdrową żywność zamiast niej wprowadzając do diety produkty z dużą zawartością błonnika, witamin i minerałów. Słodycze warto zastąpić owocami, które zawierają dużo wody i błonnika. Na talerzu nie może zabraknąć dużej ilości warzyw. Trzeba jednocześnie ograniczyć spożycie tłuszczów. Zamiast mięsa można jeść ryby, gdyż zawierają zdrowsze białko i zdrowe tłuszcze. Białe pieczywo najlepiej zastąpić pełnoziarnistym, dostarczając tym samym organizmowi o wiele więcej błonnika. Perylstatykę jelit polepszają też produkty zawierające bakterie probiotycznych, a więc niektóre jogurty, tabletki i serki. Należy jeść regularnie, małymi porcjami. Organizm, który otrzymuje dużo pokarmu na raz, czasami nie potrafi go na czas przetworzyć. Pożywienie trzeba dokładnie, powoli przeżuwać. Warto zapewnić sobie spokojne miejsce i odpowiednią ilość czasu na spożycie posiłku. Najgorszym pomysłem jest jedzenie w pośpiechu, na stojąco. Niektóre diety odchudzające nie dostarczają odpowiedniej ilości błonnika oraz odwadniają organizm, czego skutkiem są zaparcia. Należy pamiętać, że aby nie mieć zaparć należy odżywiać się przede wszystkim zdrowo. Wtedy jest większa szansa, że organizm, a więc także jelita, będą funkcjonować bez zarzutu.

 

  • Inne sposoby walki z zaparciami

Czasami dieta nie wystarcza do walki z zaparciami. Bywa, że winny jest siedzący tryb życia oraz stres, który rozregulowuje pracę jelit. Warto więc czasami pozwolić sobie na chwilę odprężenia i wypoczynku, najlepiej aktywnego. Ruch pozytywnie wpływa na pracę jelit, przyspiesza metabolizm, dodaje energii i pomaga zapomnieć o problemach dnia codziennego. Istnieje wiele leków, których celem jest walka z zaparciami. Trzeba jednak pamiętać, że można się od nich uzależnić. Niektórzy twierdzą, ze dobrym sposobem na usunięcie złogów w organizmie jest hydrokolonoterapia. Polega na płukaniu jelita wodą. Dzięki temu można usunąć nawet kilka kilogramów zalegających w nich latami kamieni kałowych.

Jeśli zmiana diety i trybu życia nie pomogą przy zaparciach, to należy zgłosić się do lekarza, gdyż mogą one być sygnałem poważniejszego schorzenia.