Jak podłączyć gitarę do komputera

Można podłączyć gitarę do komputera na trzy podstawowe sposoby, z czego przy najłatwiejszym z nich potrzebować będziemy wyłącznie gitary, kabla i niedrogiej przejściówki.

Podłączanie gitary do komputera z pewnością nie jest problemem osób obcujących z komputerem na co dzień. Może jednak sprawić kłopot gitarzystom, których kontakt z tym urządzeniem jest raczej sporadyczny. Fora internetowe dla muzyków zasypane są tysiącami postów związanych z tą tematyką. Początkujących napotyka masa wątpliwości i trudności technicznych. Dla tych właśnie osób powstał ten artykuł. Istnieją trzy podstawowe metody podłączania gitary do komputera, które przy odpowiednim instruktarzu nie powinny stanowić problemu nawet dla największych komputerowych laików.

Podłączanie gitary bezpośrednio do karty dźwiękowej
W tym wypadku potrzebujemy tylko gitary, komputera, kabla gitarowego i przejściówki duży-mały jack. Taką przejściówkę można znaleźć w każdym sklepie muzycznym. Jej koszt to zazwyczaj 5-7 złotych. Mając przygotowany taki zestaw, nie zostaje nam nic innego jak podłączyć gitarę do komputera. W podstawowej karcie dźwiękowej, którą posiada każdy komputer, mamy na ogół trzy wejścia. Od lewej: mikrofonowe (różowe), liniowe (niebieskie) i drugie liniowe (zielone). Wejście, które wybieramy zależy od posiadanej gitary. Jeśli jest to gitara elektryczna, najlepszym wyborem będzie mikrofonowe, z uwagi na to, że sygnał w nim jest zdecydowanie mocniejszy niż w liniowym. Te drugie zaś lepiej sprawdzi się w przypadku gitar z aktywnymi przetwornikami (np. EMG-81) lub posiadających przedwzmacniacz (gitary elektroakustyczne). Jeśli dźwięk będzie za słaby lub za mało wyraźny - można spróbować z wejściem różowym. Konfiguracja gitara - kabel - komputer może nam zaoferować niestety bardzo słabą jakość dźwięku.

Za pośrednictwem wzmacniacza z wejściem liniowym
Jest to metoda niewątpliwie lepsza i jednakowo łatwa w wykonaniu. Potrzebujemy jedynie dodatkowego kabla gitarowego. No i oczywiście wzmacniacza. Końcówkę kabla z nałożoną przejściówką umieszczamy w wejściu liniowym karty dźwiękowej, a końcówkę drugą w wejściu liniowym (napis “linie in” lub “line”) naszego pieca. Oczywiście do wzmacniacza podłączamy również gitarę, w sposób standardowy. Dźwięk nie będzie co prawda idealny, ale z pewnością lepszy niż przy zastosowaniu metody pierwszej.

Przez multiefekt
Jest to najlepszy sposób podłączania gitary do komputera jeśli chodzi o jakość dźwięku. Multiefekty dają nam masę możliwości brzmieniowych - symulacji kolumn, wzmacniaczy i efektów. Firmą produkującą takie urządzenia, o najlepszym stosunku jakości do ceny, jest Line 6. Najpopularniejsze produkty tego typu to Pod 2.0, PodX, Guitarport oraz Toneport. Oczywiście jest to wydatek wyższego rzędu, ale z pewnością produkty są warte swojej ceny. Multiefekt za pomocą kabla USB podłączamy do komputera, a kabel gitarowy wpinamy w urządzenie. Następnie instalujemy załączony program oraz sterowniki i możemy cieszyć się nieskazitelnym, pięknym brzmieniem.

Gitara podłączona, co dalej?
Jeśli korzystamy z multiefektu, problem rozwiązuje się sam - używamy programu do niego dołączonego. W przypadku dwóch pozostałych metod, musimy wybrać program sami. Najlepszym darmowym programem tego typu jest Audacity. Klarowny i prosty w obsłudze, nawet dla osób nieobytych z podobnymi programami. Możemy w sposób nieskomplikowany nagrywać nasze muzyczne poczynania.

Dlaczego nie działa?
Jeśli wszystko jest podłączone prawidłowo, a gitary nie słychać, należy wykonać pewne podstawowe czynności sprawdzające. W większości przypadków pomagają (system operacyjny Windows).
W prawym dolnym rogu ekranu klikamy na głośniczek. Kiedy pojawi się okno regulacji głośności, przesuwamy suwak w górę w polach Mikrofon lub Wejście liniowe. Jeżeli sposób nie pomógł, wchodzimy przez przycisk Start do Panelu Sterowania, następnie klikamy na Dźwięk i urządzenia audio, przełączamy na zakładkę Głos. W ramce Nagrywanie głosu klikamy na Głośność i sprawdzamy, czy suwaki są podniesione do góry. Jeśli nie - przesuwamy je. Ewentualnie można jeszcze odłączyć i ponownie podłączyć gitarę do komputera. Jeżeli upewniliśmy się, że nasz sprzęt nie jest wadliwy i jest odpowiednio podłączony - wszystko powinno działać.