Jak podłączyć wieżę do komputera

Podłączając wieżę do komputera, można uzyskać bardzo dobrej jakości dźwięk bez potrzeby kupowania specjalnych zestawów głośnikowych. Wystarczy tylko jeden niedrogi kabel.

Podłączona do komputera dobrej jakości wieża stereo może być świetną alternatywą dla drogich zestawów głośnikowych. Żeby podłączyć wieżę do komputera należy się najpierw upewnić czy posiada ona wbudowane gniazda pozwalające na podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku jakim w tym przypadku będzie komputer. Gniazda te podpisane są najczęściej jako „AUX In”, „Audio In” lub „Video In”.

 

 

 • Kabel potrzebny do połączenia wieży z komputerem
  Do podłączenia potrzebny będzie kabel „Jack 3,5 milimetra”, nazwany potocznie „Mini-Jack” z przejściem na dwa złącza „RCA chinch” męskie. W zależności od tego jakie gniazda są wbudowane w wieży, potrzebny może się okazać inny kabel. Jest to stereofoniczny „Mini-Jack” na „Mini-Jack”. Jeden i drugi kabel można dostać w większości sklepów z artykułami elektronicznymi oraz w Internecie. Ich koszt to około dziesięć złotych, jednak dobrze jest przeznaczyć na zakup większą kwotę, ponieważ jakość kabla, może wpłynąć na jego żywotność oraz na jakość dźwięku.
 • Przygotowanie do połączenia wieży z komputerem
  Przed wykonaniem jakiekolwiek czynności związanej z podłączaniem wieży do komputera, należy wyłączyć z prądu zarówno samą wieżę jak i komputer wraz z innymi urządzeniami peryferyjnymi typu drukarka czy skaner. W przeciwnym wypadku podczas podłączania może dojść do zwarcia elektrycznego skutkującego porażeniem prądem oraz poważnym uszkodzeniem komputera i innych urządzeń.
 • Podłączenie kabla do komputera
  Aby podłączyć wieżę do komputera należy wpiąć kabel w znajdujące się z tyłu komputera gniazdo „Mini-Jack” podpisane jako „Out”. Jest to jedno z gniazd karty dźwiękowej pozwalające na wysyłanie sygnału audio do innych urządzeń takich jak głośniki komputerowe czy właśnie wieża. Gniazdo „Out”, oprócz napisu, jest także zaznaczone kolorem zielonym. Zapobiega to pomyłkom w razie ewentualnego zatarcia napisu.
 • Podłączenie kabla do wieży
  Podpinając złącza „RCA chinch” do wieży, należy zwrócić uwagę, że na osłonkach złączy widoczne są litery „L” oraz „R” lub/i osłonki różnią się kolorem . Podobnie wygląda sprawa z wejściem „AUX In”, „Audio In” bądź „Video In” w wieży. Podłączając kable należy pamiętać, żeby nie pomylić oznaczeń kabli z oznaczeniami gniazd. Tak więc kabel „L” należy podłączyć do gniazda „L” i analogicznie zrobić to z kablem „R”. W przypadku dźwięku stereofonicznego ma to kluczowe znaczenie dla prawidłowego odbioru. W przypadku podłączania kablem „Mini-Jack” na „Mini-Jack” nie ma takiego niebezpieczeństwa.
 • Test podłączenia
  Po prawidłowym podłączeniu wieży do komputera można włączyć wszystkie urządzenia do prądu. Na panelu przednim wieży należy ustawić, w zależności od modelu, program „AUX” lub „Video”, pozwalający na odbiór sygnału zewnętrznego przez wieżę. Aby uniknąć uszkodzenia słuchu czy też głośników należy ściszyć wieżę do minimum i stopniowo zwiększać głośność.