Jak pogodzić się po kłótni

Aby pogodzić się po kłótni należy uspokoić emocje, wyciągnąć rękę do zgody oraz wypracować kompromis, mający na celu unikanie podobnych konfliktów.

Osoby kłócące się często nie panują nad emocjami. W takich sytuacjach padają ostre słowa, które mogą sprawić przykrość, a nawet wywołać łzy. Dlatego nieporozumienia zwykle kończą się tym, że jedna osoba wychodzi, trzaskając demonstracyjnie drzwiami. Należy sobie jednak zdać sprawę, że jedna kłótnia nie oznacza końca związku czy przyjaźni. Spory są czymś naturalnym i w relacjach międzyludzkich, szczególnie jeśli są to ludzie bardzo bliscy, nie da się ich uniknąć. Zbyt długie trwanie w złości oraz pielęgnowanie żalu może jednak zepsuć nawet najlepsze przyjaźnie, dlatego bardzo ważne jest, aby pogodzić się po kłótni, wybaczyć i uzyskać przebaczenie.

 

 

  • Uspokajanie emocji
    Po kłótni najważniejszą sprawą jest uspokojenie emocji, wyciszenie się i spokojne przeanalizowanie zaistniałej sytuacji. Każdy na pewno ma własny sposób na rozładowanie negatywnych emocji. Pomóc może długi spacer, wysiłek fizyczny, słuchanie muzyki. Kiedy złość ustąpi, warto przeanalizować przyczyny nieporozumienia oraz przypomnieć sobie jak przebiegała sama kłótnia. Należy przy tym w miarę obiektywnie ocenić swoje zachowanie i wypowiedziane w gniewie słowa oraz rozważyć przyczyny agresywnego zachowania swojego i drugiej osoby. Takie spojrzenie w przeszłość na pewno pomoże zrozumieć, dlaczego doszło do sprzeczki oraz wzbudzi skruchę i chęć pogodzenia się po kłótni.
  • Pierwszy krok ku zgodzie
    Po kłótni, połączonej z oskarżeniami i użytymi w gniewie ostrymi słowami, trudno jest rozpocząć spokojną rozmowę, przeprosić. Tym bardziej, jeśli spór zapoczątkowała druga osoba. Należy sobie jednak zdać sprawę, że nieważne, kto ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Jeśli doszło do ostrej wymiany zdań, wina leży po obu stronach. Warto więc położyć kres gniewowi i zrobić pierwszy krok ku zgodzie. Nie trzeba dobierać właściwych słów. Gest, mający na celu pogodzenie się po kłótni z bliską osobą może być ofiarowaniem swojej bliskości, dotknięciem dłoni, przytuleniem. Później słowa przeprosin same wypłyną na usta. Trzeba bowiem pamiętać, że również ta druga osoba ma wyrzuty sumienia, żałuje, że doszło do ostrej wymiany zdań i pragnie zgody.
  • Wypracowanie kompromisu
    Pogodzenie się po kłótni, idące w parze z wybaczeniem, powinno przywrócić harmonię w związku. Warto jednak poczynić kroki, mające na celu zapobieganie podobnym konfliktom w przyszłości. Należy bowiem pamiętać, że relacje międzyludzkie czasem wymagają pójścia na kompromis i zapomnienia o swoich racjach, a ciągłe spieranie się o to samo może doprowadzić nawet do rozpadu związku czy przyjaźni. Dlatego warto spokojnie porozmawiać z bliską osobą, wytłumaczyć jej przyczyny swojej złości i wysłuchać, dlaczego ona zareagowała agresją. Wypracowanie kompromisu, ustalenie zasad zachowania w sytuacjach podobnych do tej, w której doszło do nieporozumienia, a nawet złożenie obietnic będzie idealnym zamknięciem procesu godzenia się po kłótni.