Jak pokonać ból zatok

Z łatwością można pokonać ból zatok różnorodnymi, domowymi sposobami, lekami bez recepty oraz codzienną profilaktyką.

Możemy skutecznie złagodzić ból doraźnie, jeśli jednak trwa dłużej niż kilka dni, należy udać się do lekarza. Nieleczony, przewlekły stan zapalny, może prowadzić do poważnego osłabienia zdrowia. Często zaniedbania kończą się zabiegiem chirurgicznym i długą rekonwalescencją. Cyklicznie powtarzający się ból zatok, może być początkiem stanu zapalnego. W tym celu należy zadbać o to, aby nie rozwinął się poważny stan. Domowe sposoby oraz leki bez recepty skutecznie w tym pomagają. Warto również stosować działania zapobiegawcze.

Pokonaj ból zatok domowymi sposobami
Jedną z naturalnych metod walki z tym rodzajem bólu jest inhalacja. Do przygotowania mieszanki możemy wykorzystać zioła z domowej apteczki takie jak mięta czy rumianek. Napar z soli kuchennej może również przynieść ulgę. Bardzo skutecznie na zatoki wpływa picie wyciągu z czarnego bzu, który podnosi odporność oraz herbaty z pierwiosnka, która pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny zalegającej w zatokach. Dobrym sposobem jest również aromaterapia. Wystarczy dodać olejek aromatyczny (na przykład eukaliptusowy, miętowy czy z drzewa herbacianego) do gorącej wody i pozwolić, aby aromat rozniósł się po pomieszczeniach. Wdychanie oparów udrażnia zatoki. Innym wyjściem jest ogrzanie zatok, na przykład przy pomocy kompresu z siemienia lnianego czy rumianku. Kompres przykładamy do czoła, nosa oraz policzków kilka razy dziennie. Domowe sposoby są bardzo skuteczne w przypadku niezaawansowanych dolegliwości i skutecznie zapobiegają rozwojowi stanu zapalnego.

Zapobieganie i profilaktyka w bólu zatok
Jeśli lekarz zdiagnozuje poważny stan zapalny zatok, zazwyczaj domowe sposoby są tylko pomocą i towarzyszą kuracji farmakologicznej, łagodząc jej objawy. Jeśli często dotyka nas ból zatok, próbujmy unikać sytuacji, w których może się pojawić, na przykład nie przebywajmy w zadymionych pomieszczeniach, sami również nie palmy tytoniu, unikajmy schylania się oraz jasnego światła. Poza tym uważajmy na alergeny takie jak kurz czy pyłki kwiatowe. Często ból zatok ma podłoże alergiczne. Warto również zadbać o odpowiednią dietę i wprowadzić do niej produkty o działaniu przeciwzapalnym oraz z dużą ilością witaminy C. Należy także dużo pić. Zdarza się, że ból zatok jest efektem niewyleczonego przeziębienia i przeradza się potem w przewlekły stan zapalny. Warto wtedy oprócz domowych sposobów a zapobiegawczo zażywać leki przeciwzapalne dostępne w aptece bez recepty.