Jak pokonać smutek - porady

Gdy dokucza uczucie nieszczęścia i braku spełnienia, w pokonaniu smutku pomoże zrobienie czegoś dla siebie lub spotkanie się z przyjaciółmi a w ostetczności pomoc psychologa.

Każdego czasem dopadają chwile słabości i załamania. Wszystko wówczas staje się szare i niepewne, znika wiara w siebie, drugiego człowieka i wszystko co nas otacza. Ważne jest, aby w takich momentach wziąć się w garść i jak najszybciej pokonać smutek. Można to zrobić samemu lub z przyjaciółmi.

 

 

  • Zrób coś dla siebie
    Często Przyczyną złego samopoczucia jest brak jakichkolwiek zajęć i nuda. Siedzenie przed telewizorem czy komputerem wcale nie pomaga zaradzić problemowi. Czas zrobić coś dla siebie i w ten sposób pokonać smutek. Przede wszystkim należy się zastanowić co zawsze chcieliśmy zrobić, a nie mieliśmy na to czasu. Może być to kąpiel w wannie z gorącą wodą, olejkami eterycznymi i pachnącymi świecami rozstawionymi w całej łazience. Innym pomoże jazda na rowerze albo relaks na basenie. Tym, co lubią gotować pomocne będzie zrobienie jakiejś pysznej potrawy. Można też zaszaleć i zafundować sobie nową fryzurę lub pomalować paznokcie na jakiś ciekawy kolor. W pokonaniu smutku pomaga także kawałek ulubionej czekolady i posłuchanie ulubionej muzyki. Pomysłów może być naprawdę wiele, grunt to posłuchać swoich potrzeb i zwalczyć lenistwo.
  • Spędź czas z przyjaciółmi
    Nic tak nie wpływa na poprawę humoru, jak spędzenie kilku godzin ze znajomymi. Tutaj opcji też może być bardzo dużo. Najlepiej sprawdza się wyjście na tańce albo na kręgle. Świetnym pomysłem jest też dobra komedia w kinie, zakupy czy nawet lody w kawiarni. Wyjście do salonu gier i strzelanie do zombie albo gra w piłkarzyki również są świetnymi poprawiaczami nastroju. Jeżeli chcesz spędzić czas nieco spokojniej, zabierz swoich znajomych na piknik do parku, albo na leżakowanie nad wodą. Najważniejsze to skupić się na wszystkim, tylko nie na smutku. Zrobić coś przyjmnego, mając u swojego boku przyjaciół.
  • Rozmowa to podstawa sukcesu
    Jeżeli żaden z podanych sposobów nie pomaga w pokonaniu smutku, należy się zastanowić jak głęboko tkwi problem. Czy zły nastrój powtarza się każdego dnia z taką samą intensywnością, a może nawet codziennie jest coraz większy? W takich wypadkach nigdy nie należy radzić sobie samemu z tym problemem. Ważne jest aby otworzyć się przed kimś. Może tą osobą będzie przyjaciel, mama, tata, a może jakiś dalszy znajomy, który przechodził przez coś podobnego i będzie wiedział w jaki sposób pomóc. Jeżeli to nie wystarczy aby pokonać smutek, czas na skonsultowanie się ze specjalistą. Od powtarzającego się, złego nastroju, do depresji jest bardzo niewielka droga. Kwestii jest nie wolno więc bagatelizować. Najważniejsze to przyznać się, że istnieje problem i jak najszybciej udać się do psychologa.