Jak połączyć laptopa z telewizorem

Aby połączyć laptopa z telewizorem należy rozpoznać dostępne złącza w naszym laptopie i telewizorze, połączyć obydwa za pomocą kabla oraz dokonać niezbędnych zmian w ustawieniach ekranu.

Wiedza, jak połączyć laptopa z telewizorem daje nam wiele ciekawych możliwość z których warto skorzystać. Aby przeprowadzić niezbędne modyfikacje nie będziemy potrzebować specjalistycznego szkolenia ani narzędzi. Wymagana będzie jedynie wizyta w najbliższym sklepie elektronicznym, w celu zakupu niezbędnego okablowania.

 

 • Wymagane złącza
  Pierwszym i najważniejszym krokiem jaki musimy wykonać przed przystąpieniem do całej operacji to identyfikacja złączy jakimi dysponuje nasz laptop oraz telewizor. Obecnie w zasadzie wszystkie nowe laptopy wyposażone są w złącza HDMI (niewielkie, prostokątne wejście ze ściętymi rogami od dołu) które zdecydowanie upraszczają cały proces. W przypadku, gdy komputer nie posiada wyjścia HDMI, na pewno wyposażony jest w charakterystyczne, zazwyczaj niebieskie, płaskie złącze D-SUB (zwane też VGA) lub płaskie, białe złącze DVI. Ostatnią opcją z której możemy skorzystać to okrągłe, czarne złącze – S-Video. Następnym krokiem jest zajrzenie na tył naszego telewizora i sprawdzenie jakie wejścia mamy do dyspozycji. Nowsze telewizory (LCD) posiadają zazwyczaj złącze HDMI, złącze component (5 kolorowych wejść), często spotkamy również wejście D-SUB oraz obligatoryjne wejście A/V (biały i czerwony chinch oraz żółte wejście video). Starsze telewizory (CRT) wyposażone są standardowo w wejście EURO (duże, płaskie, czarne) i A/V.
 • Połączenie poprzez HDMI
  Najlepszym jakościowo i najwygodniejszym sposobem aby połączyć laptopa z telewizorem jest wybór złącza HDMI. Pozwala ono na przesył obrazu w jakości High Definition oraz dźwięku, tym samym kablem. Jedyne co musimy zrobić to połączyć oba urządzenia, przełączyć obraz w telewizorze na opcję HDMI oraz ewentualnie dokonać drobnych zmian w ustawieniach ekranu laptopa, jeżeli dodatkowy ekran nie został wykryty od razu po podłączeniu. Sposób wyświetlania (tylko ekran laptopa, tylko ekran telewizora lub oba) można przełączać używając skrótu klawiaturowego „Fn” (na dole klawiatury laptopa) oraz któregoś z klawiszy funkcyjnych na górze klawiatury (w zależności od tego, który opatrzony jest ikoną przedstawiająca dwa ekrany).
 • Inne sposoby połączenia
  Wybierając połączenie przez port D-SUB, DVI lub S-Video będziemy zmuszeni zaopatrzyć się w dwa kable. Jeden do przesyłu obrazu oraz drugi do przesyłu dźwięku. Najprostszym sposobem połączenia w tym wypadku będzie zakup kabla posiadającego wtyczkę D-SUB (lub S-Video) z jednej strony oraz D-SUB, DVI lub EURO z drugiej. Dźwięk z laptopa przesłać będziemy mogli za pomocą kabla posiadającego dwa wejścia Jack (3,5 milimetra). Może się zdarzyć, że nasz telewizor dysponuje jedynie wejściem A/V (biały i czerwony chinch) – w takiej sytuacji nabyć musimy odpowiedni kabel bądź stosowną przejściówkę.
 • Ustawienia telewizora i komputera
  Gdy zamierzamy połączyć laptopa z telewizorem wybrać możemy dwie wersje działania telewizora: obraz z ekranu laptopa może być klonowany i na telewizorze zobaczymy dokładnie to samo co na komputerze (opcja Clone) lub drugi ekran może stanowić „rozszerzenie” naszego dotychczasowego pulpitu (opcja DualView). Dzięki tej drugiej, możliwe stanie się na przykład wyświetlanie filmu na telewizorze oraz normalna praca na ekranie komputera. Wszystkich tych ustawień dokonać możemy w opcjach ekranu naszego systemu operacyjnego. Zazwyczaj komputer sam wykrywa dodatkowy ekran i jedyne co musimy zrobić to użyć skrótu Fn plus któryś z klawiszy funkcyjnych aby zmienić tryb wyświetlania. Pamiętać trzeba, aby w ustawieniach ekranu dobrać odpowiednią rozdzielczość. Powinna być ona zgodna z rozdzielczością naszego telewizora (na przykład 1920 na 1080 pikseli dla telewizorów HighDefinition). Dzięki tym kilku prostym czynnościom, każdy będzie w stanie połączyć laptopa z telewizorem i cieszyć się filmami wyświetlanymi na dużym ekranie.