Jak pomóc dziecku z czkawką?

Czkawka potrafi być uciążliwa, dlatego można pomóc dziecku w zwalczeniu jej, używając metody odpowiedniej do jego wieku.

Czkawka to mimowolne skurcze mięśnia zwanego przeponą. Nie można nad nimi panować i zazwyczaj są uciążliwe, przez co pożądane jest szybkie opanowanie czkania – mimo że najczęściej czkawka przechodzi samoistnie po kilku minutach. Wyjątkowo często spotyka ona dzieci, co zazwyczaj niepokoi rodziców. Choć dla noworodków czkanie jest znacznie mniej uciążliwe, niż dla dorosłych, warto wiedzieć, jak pomóc swojemu dziecku w razie ataku czkawki.

 

 

  • Czkawka – jak zwalczyć ją u noworodka

Małe dzieci często mają czkawkę. Jest to spowodowane tym, że bardzo często łykają one znaczne ilości powietrza w czasie jedzenia. Choć czkanie nie jest odczuwane przez nie jako coś szczególnie przykrego, warto wiedzieć, jak zwalczyć wyjątkowo uciążliwy atak. Odpadają wszystkie metody stosowane u starszych dzieci, takie jak jedzenie cukru czy picie większych ilości wody. Niekiedy czkawka wywołana jest przez zbyt niską temperaturę panującą w pomieszczeniu – wówczas należy dodatkowo okryć czymś malca lub przytulić go, aby ogrzać jego ciałko. Po każdym posiłku należy zadbać o to, by dziecku się odbiło – usunięcie nadmiaru powietrza z żołądka pomaga zapobiegać czkawce. Jeśli temperatura otoczenia jest odpowiednia, czkawkę można spróbować zwalczyć podając maluchowi wodę, herbatkę bądź, najlepiej, mleko matki. Miarowe oddychanie i przełykanie w trakcie picia pomaga zatrzymać skurcze przepony. Zazwyczaj do zwalczenia czkawki u noworodka wystarczy przytrzymanie go przez chwilę w pozycji pionowej.

 

  • Czkawka u dzieci starszych 

U starszaków czkawka pojawia się najczęściej w czasie głośnego śmiechu lub zachłyśnięcia powietrzem. Dla zwalczenia jej wystarczy zazwyczaj kilka minut odpoczynku. Jeśli to nie pomoże, można dziecku podać coś słodkiego – kostkę czekolady bądź łyżeczkę miodu. Czekolada powinna zostać rozpuszczona na języku, a nie pogryziona i połknięta od razu, choć dla wielu dzieci może to być trudne do wykonania. Nie można jednak użyć do tego celu landrynek czy innych twardych cukierków, ponieważ w czasie czknięcia mogą one zostać wchłonięte do dróg oddechowych. Dla przeciwników podawania dzieciom słodyczy rozwiązaniem może być kilka kęsów białego pieczywa, najlepiej bułki, rogala lub chałki. Każdy kawałek powinien być dobrze przeżuty – najlepiej, gdy zostanie jak najdłużej przetrzymany w buzi. Zazwyczaj na czkawkę pomaga także krótkie wstrzymanie oddechu. Rodzic może zachęcić do tego dziecko, proponując zawody, kto wytrzyma dłużej bez powietrza. Smacznym pomysłem na zwalczenie czkawki jest lemoniada – napój z jednej połówki cytryny wciśniętej do szklanki wody, do smaku dosłodzonej cukrem bądź miodem. Dziecko powinno wypić lemoniadę małymi łyczkami.