Jak pomóc komuś zwalczyć niską samoocenę

Podstawą zwalczania niskiej samooceny jest wsparcie bliskich. Mimo wszelkich porażek życiowych, dialog z nimi może przywrócić wiarę w siebie.

Wielu ludzi boryka się z problemami typu niska samoocena, nieśmiałość, czy brak wiary w siebie. Niestety w większości przypadków zwalczyć niską samoocenę i własną niepewność mogą tylko oni sami. Nie znaczy to jednak, że nie można im pomóc. Dzięki kilku prostym zachowaniom można ułatwić im przystosowanie się do aktywnego życia w społeczeństwie.

 

 

  • Kilka słów o objawach 

By pomóc zwalczyć niską samoocenę, należy zapoznać się z problemem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że osoba niepewna, nie akceptuje siebie. Może to dotyczyć wyglądu, charakteru lub nawet konkretnych zachowań. Z całą pewnością ludziom o niskiej samoocenie brakuje też wiary we własne możliwości. Są przekonani, że wszystko, co robią, z pewnością skończy się fiaskiem. Często przepraszają, nawet, gdy nie zawinili; mogą mieć skłonność do poniżania się. Niskiej samoocenie towarzyszy również problem z nawiązywaniem kontaktów. Gdy brakuje wiary w siebie, istnieje obawa, że powie się coś niewskazanego. A skoro nie nawiązuje się znajomości, utrwala się przekonanie, że coś jest nie tak. Nie może być także mowy o udanym związku. Osoby z niską samooceną mogą mieć też skłonności do anoreksji, czy bulimii.

 

  • Przyczyny zaniżonego poczucia własnej wartości 

Czasami powód może wydawać się błahy. Jak przykładowo utrata pracy, czy rozpad związku. Niektórzy ludzie przyjmują to z myślą, że tak miało być, inni zastanawiają się nad przyczyną i odkrywają, że problem tkwi w nich. Nabierają przekonania o własnej beznadziejności, co urasta do ogromnych rozmiarów i staje się przeszkodą nie do pokonania. Przyczyną braku wiary w siebie może być nawet zranienie z dzieciństwa: odrzucenie przez rodziców, częsta krytyka, poczucie, że nic się nie udaje. Przykłady można mnożyć. Często negatywne odczucia stają się tak silne, że wymagają pomocy psychologa. W wielu przypadkach jednak, pomóc zwalczyć niską samoocenę mogą bliscy.

 

  • Walka z niską samooceną

Nie jest to łatwe zadanie. Najważniejsze to sprawić, by osoba o niskiej samoocenie, uwierzyła w siebie. Podstawą jest rozmowa. Ważne, by znaleźć u niej cechy, które niepodważalnie są pozytywne i przekonać ją, że posiada mocne strony. Nie należy zmuszać się do komplementów. Brak wiary we własne słowa może tylko pogorszyć sytuację; łatwo stracić jej zaufanie. Warto spróbować pokazać jej, że można obrócić wady w zalety (przykład: nie jesteś dobrym mówcą, ale potrafisz wysłuchać. Albo: nie masz zbyt wielu przyjaciół, ale za to ci, których masz, są prawdziwymi przyjaciółmi). Dla osoby o niskiej samoocenie istotne jest poznawanie nowych ludzi. Nawet, jeśli nie odważy się z nimi porozmawiać, może zacznie się przełamywać. Należy jednak być cierpliwym, dać jej czas. Rozmowa o tym, co lubi robić (przykładowo gotowanie, czy sport), może pomóc udowodnić, że jest w czymś dobra. To z pewnością trochę ją podbuduje. Trzeba jednak pamiętać, że zadaniem przyjaciela jest tylko motywacja. Zwalczyć niską samoocenę można jedynie samemu. Jednak bez odpowiedniej zachęty jest to dużo trudniejsze.