Jak poprawić jakość spermy

Poprawienie jakości spermy może stać się kluczowym elementem zwiększenia płodności społeczeństwa – można to zrobić modyfikując różne czynniki, które maja na nią bezpośredni wpływ.

Wysoka jakość spermy jest czynnikiem znacznie zwiększającym prawdopodobieństwo skutecznego zapłodnienia. Ocena nasienia jest badaniem specjalistycznym, podczas którego ocenianych jest ponad dziesięć parametrów spermy, takich jak liczba plemników w mililitrze ejakulatu, ruchy plemników, liczba plemników wykazujących ruch postępowy i wiele innych. Jakość spermy jest wypadkową wielu czynników: zarówno somatycznych i psychicznych, jak i środowiskowych. Na wiele z tych czynników mamy wpływ.

 

Czynniki somatyczne

  • Styl życia warunkuje zdrowie organizmu człowieka, a to przekłada się bezpośrednio na jakość spermy. Jeżeli chcemy poprawić jakość nasienia warto przejść na zbilansowaną dietę. Jako źródło białka należy wprowadzić chude mięso i nabiał. Bardzo pożądane jest także spożywanie ryb morskich przynajmniej 2 razy w tygodniu. Węglowodany powinny pochodzić z pełnoziarnistego pieczywa i makaronu. Warzywa są wskazane w każdej postaci i ilości. Warto dbać o prawidłową masę ciała i regularnie wykonywać badania krwi. Mogą one pomóc wcześnie wykryć choroby, które obniżają jakość spermy.

Czynniki środowiskowe

  • Używki nie wpływają pozytywnie na jakość nasienia. Alkohol i palenie tytoniu znacząco obniża jakość spermy. To samo dotyczy wszelkich narkotyków, a także anabolików, popularnych u wielbicieli siłowni. Ruch w umiarkowanej dawce wpływa bardzo dobrze na jakość nasienia. Nie można tego natomiast powiedzieć o sporcie wyczynowym. Poprawie jakości spermy sprzyja również częsty seks. Regularne współżycie zmniejsza odsetek nieprawidłowych plemników. Może się to wydawać dziwne, ale nawet rodzaj bielizny ma tutaj znaczenie. Wynika to z faktu, że plemniki nie lubią zbyt wysokiej temperatury. Jądra w dopasowanej i nieprzewiewnej bieliźnie "przegrzewają się", co zmniejsza zarówno ilość, jak i jakość plemników.

Czynniki psychiczne

  • Stres jest nieodłącznym towarzyszem naszego codziennego życia. Ma negatywny wpływ na wiele jego aspektów, a jednym z nich jest płodność. Przewlekły stres i działanie pod presją są zabójcze dla plemników. Oczywiście wyeliminowanie stresu jest niemożliwe, ale można nauczyć się sobie z nim radzić. Warto pomyśleć o opanowaniu technik relaksacyjnych i dbać o zachowanie dystansu do problemów, szczególnie zawodowych. Rozładowaniu stresu służy niemal każda czynność, która wymaga zaangażowania ciała i umysłu, a na dodatek sprawia nam przyjemność. Może to być uprawianie hobby, joga czy słuchanie ulubionej muzyki. Każdy powinien znaleźć swój sposób na rozładowanie napięcia.