Jak poprawić swoją punktualność

Aby poprawić punktualność należy już wieczorem wykonywać jak najwięcej rzeczy, zwykle wykonywanych rano, trzeba także wcześniej wstawać.

Bycie punktualnym to jedna z podstawowych zasad dobrego wychowania. Spóźnianie się na spotkania odbierane może być przez inne osoby jako brak szacunku dla ich czasu lub jako postawa lekceważąca. Brak punktualności zawsze wzbudza negatywne uczucia u osób, które muszą czekać. Dlatego osoby mające problem ze spóźnianiem się powinny wiedzieć, w jaki sposób poprawić punktualność, aby jej brak przestał utrudniać wykonywanie codziennych obowiązków.

Wieczorne przygotowania

Osoby, które często się spóźniają, gdyż mają problemy z wczesnym wstawaniem, powinny jak najwięcej czynności wykonywać wieczorem. Warto przed pójściem spać możliwie jak najlepiej przygotować się do następnego dnia: uprasować ubrania, zrobić sobie drugie śniadanie, spakować plecak czy torbę. Takie czynności wykonywane rano zabierają bardzo dużo czasu. Wykonując je poprzedniego dnia możemy nie tylko poprawić punktualność, ale także uchronić się przed stresem, który pojawia się, gdy chcemy szybko znaleźć wszystkie potrzebne rzeczy. Wieczorem dobrze jest także nastawić budzik na odpowiednią godzinę. Jeśli dotychczas nie udawało nam się dotrzeć do pracy czy szkoły na czas, należy go nastawić tak, aby alarm dzwonił dziesięć lub piętnaście minut wcześniej niż zazwyczaj. Ważne jednak, aby rano wstać zaraz po tym, jak budzik zadzwoni i nie opóźniać czasu pobudki o kolejne kilkuminutowe drzemki. Warto jest także chodzić spać o takiej porze, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość snu i aby rano nie mieć problemu z wstawaniem tuż po zadzwonieniu budzika. Osoby które często zapominają o umówionych spotkaniach i z tego powodu spóźniają się na nie, powinny także wieczorem sprawdzać, co mają zaplanowane na następny dzień. Najlepiej jest do wszystkich spotkań przygotować się możliwie jak najdokładniej już dzień wcześniej.

Przed wyjściem z domu

Osoby, które mają tendencję do spóźniania się, powinny także jak najbardziej ograniczyć ilość czynności wykonywanych przed wyjściem z domu. Aby poprawić punktualność, należy zrezygnować przed wyjściem do pracy czy szkoły z rzeczy, które można wykonać po powrocie (takich jak na przykład sprawdzenie maila czy przeczytanie gazety). Należy wykonywać tylko te czynności, które są absolutnie niezbędne. Warto zastanowić się, jak dużo czasu zajmują rano czynności, które spokojnie można przełożyć na później - w ten sposób przekonamy się, ile czasu możemy zaoszczędzić każdego ranka. Aby uniknąć spóźniania się dobrze jest także wychodzić wcześniej z domu. Należy być zawsze przygotowanym na to, że w czasie drogi do pracy czy szkoły mogą nas spotkać różne nieprzewidziane sytuacje – na przykład korki na drodze czy wypadki. Planując, o której godzinie powinniśmy wyjść z domu, należy zawsze zostawić sobie około dziesięciominutowy zapas czasu, który zabezpieczy nas przed spóźnieniem, nawet jeśli w czasie podróży do szkoły czy pracy wydarzy się coś nieprzewidzianego.