Jak poprawnie spakować walizkę?

Poprawne spakowanie walizki to gwarancja braku niemiłych niespodzianek podczas podróży i rozpakowywania zawartości bagażu.

Poprawne spakowanie walizki to trzy główne elementy, czyli zaplanowanie, co chcemy zabrać, odpowiedni dobór samej walizki oraz poprawny sposób jej wypełnienia. Postępując zgodnie z kilkoma prostymi zasadami można ustrzec się od stresu, jak i niemiłej niespodzianki przy rozpakowywaniu w postaci pomiętych ubrań.

Przygotowanie do pakowania walizki

Nie ma prostszej i dokładniejszej metody spokojnego i dokładnego przygotowania się, by poprawnie spakować walizkę niż kartka i długopis. Nawet na dzień przed pakowaniem można zanotować sobie wszystko, co musimy zabrać, poczynając od rzeczy najważniejszych, takich jak potrzebne dokumenty, karty, bilety, a kończąc na ciuchach, kosmetykach i innych dodatkach, zależnie od samej podróży. Gdy lista jest gotowa, można przejść do wyboru walizki. Nie popadajmy bowiem w rutynę. Torba, która być może znakomicie sprawdziła się podczas ostatniej wyprawy niekoniecznie odpowiednia będzie i tym razem. Jej wielkość zależy bowiem od długości wyjazdu, jego celu, zapowiadanej pogody oraz sposobu dotarcia na miejsce. Dlatego szczególnie w przypadku podróży samolotem należy upewnić się dwa razy co do wymogów wymiarowych oraz wagowych, by urlop nie zakończył się na lotnisku, jeszcze przed startem. Nie zapomnijmy zabrać ze sobą samej listy, co ułatwi nam pakowanie na powrót oraz być może uratuje nas od pozostawienia czegoś w miejscu urlopu.

Dwie metody pakowania walizki

Pierwsza metoda polecana jest szczególnie w przypadkach, gdy do małej walizki musimy zmieścić stosunkowo dużo rzeczy. Zawsze powinno zacząć się od wyłożenia dna bagażu rzeczami ciężkimi, jak na przykład butami. Już na tym etapie, dla zaoszczędzenia miejsca, warto włożyć do butów zwinięte w kłębek skarpetki, nawet po kilka par. Pamiętajmy, że każdy wolny centymetr sześcienny jest na wagę złota. Gdy ten pierwszy etap jest już za nami, przechodzimy do pakowania pozostałych rzeczy. Każdą z pozostałych części garderoby można zwinąć w rulonik. Wbrew pozorom uchroni to ubrania od poważnego wygniecenia i dodatkowo pozwala zapakować do 50% więcej niż przy tradycyjnym układaniu w kostkę. Tak zwinięte ubrania układać należy najpierw warstwą zwiniętych cięższych i twardszych rzeczy jak spodnie, spódniczki, by na koniec wyłożyć torbę lżejszą warstwą, jak na przykład bawełnianymi t-shirtami i bielizną. Na sam wierzch zaś należy ułożyć kosmetyki oraz inne drobiazgi. Drugą metodę można zastosować, gdy zabieramy nieco mniej rzeczy. By poprawnie spakować walizkę należy tym razem rozpocząć od najbardziej podatnych na zagniecenia spodni, koszul lub innych części garnituru czy garsonki. Po złożeniu na pół, wkładamy je na dno walizki, pozwalając końcom wystawać daleko poza torbę. Na to układamy tradycyjnie złożone rzeczy, których ewentualne pogięcie nie będzie dużym problemem. Na koniec zawijamy na wierzch wystające z torby końcówki pierwszej warstwy, tworząc z nich jakby opakowanie całości.