Jak poprosić o podwyżkę

Aby poprosić o podwyżkę należy zastanowić się, czy na nią zasługujemy oraz przeprowadzić rozmowę z szefem w przyjaznej, naturalnej atmosferze.

Rozmowa z szefem na temat podwyżki nie należy do najłatwiejszych momentów w życiu pracownika. Jeśli ktoś chce poprosić o podwyżkę, pownien się odpowiednio do takiej rozmowy przygotować. Musi bowiem umieć przekonać przełożonego, że jest ważną osobą dla firmy i że zasługuje na lepsze wynagrodzenie.

Kiedy można poprosić o podwyżkę
Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić pracownik chcący poprosić o podwyżkę, jest zastanowienie się, czy rzeczywiście na nią zasługuje. Warto przemyśleć, jakie argumenty posiadamy na poparcie naszej prośby. Jeśli w ostatnim czasie udało nam się na przykład podnieść swoje kompetencje – ukończyć studia, kurs czy szkolenie podnoszące kompetencje – jest to dobry moment na rozmowę o podniesieniu wynagrodzenia. Można również starać się o nie, kiedy uda nam się zrealizować trudne zadanie czy projekt, który przyniósł firmie zyski, albo kiedy zwiększy się zakres naszych obowiązków. Lepiej zaś nie starać się o podwyżkę, kiedy firma znajduje się w złej sytuacji finansowej, a my nie mamy żadnych osiągnięć, które moglibyśmy wykorzystać jako argumenty świadczące na naszą korzyść.

Jak przygotować się do rozmowy
Zanim zdecydujemy się na rozmowę z szefem dobrze jest zorientować się, o jaką podwyżkę możemy prosić. Warto sprawdzić, jakie są średnie zarobki na danym stanowisku w innych firmach (rankingi można znaleźć w internecie, można skontaktować się także ze specjalistą od spraw rekrutacji w danym zawodzie). Taka wiedza umożliwi wystosowanie realnej prośby. Z drugiej strony zaś może uchronić przed kompromitacją, jeśli okaże się, że nasze zarobki przekraczają przeciętną, a my nadal jesteśmy niezadowoleni. Warto w domu przećwiczyć rozmowę z pracodawcą, spróbować przewidzieć jego pytania i odpowiedzieć na nie. Przed przystąpieniem do rozmowy warto też przemyśleć, co możemy zrobić w przyszłości dla firmy, aby szef chciał w nas inwestować.

Jak zachować się podczas rozmowy
Przede wszystkim, kiedy zdecydujemy się poprosić o podwyżkę, należy uprzedzić przełożonego, że chcielibyśmy odbyć taką rozmowę. Nie można znienacka zasypywać szefa argumentami świadczącymi o tym, że zasłużyliśmy na podwyżkę. Należy także jemu dać czas na przygotowanie się do tej rozmowy. W trakcie samej rozmowy należy zachowywać się dość naturalnie, choć może być ona stresująca. Należy przede wszystkim być uśmiechniętym i pozytywnie nastawionym. Nie można przełożonego straszyć swoim odejściem, źle odbierany jest także płacz i błaganie. Najlepiej jest przedstawić przygotowane wcześniej, rzeczowe argumenty, popierające naszą prośbę. Jeśli mimo wszystko szef odmówi, można spytać, co możemy zrobić dla firmy w ciągu najbliższych kilku miesięcy, aby po upływie tego czasu prośba została pozytywnie rozpatrzona. W ten sposób pokażemy przełożonemu, że zależy nam na większym wynagrodzeniu i będziemy się starać, aby na nie zasłużyć.