Jak postępować w przypadku zwichnięcia rzepki kolanowej?

Uraz taki, jak zwichnięcie rzepki kolanowej może przydarzyć się każdemu, dlatego ważna jest wiedza na temat pierwszej pomocy, leczenia oraz rehabilitacji największego stawu człowieka, jakim jest kolano.

Rzepka jest kością, która współtworzy staw kolanowy a jej przemieszczenie lub zwichnięcie wiąże się z silną kontuzją kolana oraz bólem. Przyczyn zwichnięcia rzepki kolanowej może być wiele a zazwyczaj taki uraz pojawia się w wyniku silnego uderzenia, wykręcenia nogi, będącego skutkiem niefortunnego przewrócenia się na przykład w czasie uprawiania sportu. Głównymi objawami zwichnięcia rzepki kolanowej są silny ból, uczucie "przeskoczenia" rzepki w kolanie oraz puchnięcie kolana.

Pierwsza pomoc i leczenie zwichnięcia rzepki kolanowej

Próba samodzielnego utrzymania się na nogach w przypadku zwichnięcia rzepki kolanowej jest praktycznie niemożliwa. Pierwsza pomoc w przypadku nagłego urazu stawu kolanowego polega przede wszystkim na przyłożeniu zimnego kompresu, który złagodzi ból i zmniejszy obrzęk. Nie należy ogrzewać kolana, ponieważ ból się wtedy znacznie nasila a krwiak powstały na skutek urazu może spowodować zwiększenie opuchlizny. Kolejnym krokiem w udzieleniu pierwszej pomocy w przypadku zwichnięcia rzepki kolanowej jest unieruchomienie nogi od kostki do pachwiny za pomocą dwóch desek albo też kijków. Należy przywiązać sztywne przedmioty do minimalnie zgiętej w kolanie nogi i w takiej pozycji przetransportować osobę, która doznała urazu kolana do szpitala. Lekarz ortopeda zastosuje odpowiednie leczenie. Zazwyczaj ortopeda zaleca zastrzyk przeciwzakrzepowy, po czym wysyła pacjenta na badania rentgenowskie takie, jak zezonans magnetyczny i USG kolana. Wyniki badań wskażą w jakim zakresie rzepka kolana została uszkodzona i jak duży jest krwiak powstały na skutek urazu kolana. Najczęściej ortopeda nastawia rzepkę kolanową, jeśli istnieje taka konieczność i następnie zakłada gips lub szynę usztywniającą. Usztywnienie w postaci gipsu lub szyny należy nosić przez okres od trzech do czterech tygodni, po czym następuje rehabilitacja stawu kolanowego.

Rehabilitacja kolana w przypadku zwichnięcia rzepki kolanowej

Rehabilitację kolana można rozpocząć nawet w czasie unieruchomienia nogi, jednak w takim wypadku należy zasięgnąć porad rehabilitanta, fizjoterapeuty lub lekarza ortopedy. Systematyczne ćwiczenia rehabilitacyjne należy podjąć zaraz po zdjęciu gipsu lub szyny usztywniającej. W takim celu trzeba udać się do fizjoterapeuty, który poprowadzi proces rehabilitacyjny po urazie, jakim jest zwichnięcie rzepki kolanowej. Dobry efekt dają ćwiczenia izometryczne, czyli napinanie mięśnia czworogłowego. Jedno z takich ćwiczeń polega na położeniu się na łóżku z wyprostowaną nogą i dociskanie kolana mocno do łóżka. Poza tym dobrze działają okłady z parafiny.