Jak postępować ze stopą cukrzycową?

Stopa cukrzycowa jest jednym z powikłań cukrzycy. Często prowadzi do amputacji kończyny, jednak poprzez właściwą pielęgnację stóp, można nie dopuścić do jej rozwoju.

Stopa cukrzycowa jest chorobą niedokrwienną stóp, będącą jednym z cięższych powikłań cukrzycy. Pierwsze zmiany przebiegają bezobjawowo, jednak z czasem pojawiają się wrzodziejące rany, może także dojść do deformacji kończyny oraz zmian gangrenowych, które najczęściej kończą się amputacją stopy. Jednak prawidłowa pielęgnacja stóp przez cukrzyków pozwoli na uniknięcie tych przykrych konsekwencji.

 

 

  • Przeciwdziałanie zespołowi stopy cukrzycowej

Aby jednak nie dopuścić do rozwoju zespołu stopy cukrzycowej, osoby cierpiące na cukrzycę powinny szczególnie starannie dbać o swoje kończyny od samego początku choroby, zanim pojawią się pierwsze objawy schorzenia. Przede wszystkim należy pamiętać o codziennym myciu stóp przy pomocy delikatnego mydła ciepłej wody, a następnie delikatnie je osuszać. Stopy cukrzyków są bardzo podatne na urazy, dlatego lepiej unikać mocnego tarcia ręcznikiem. Następnie zaleca się stosowanie kremu zapobiegającemu pękaniu skóry, nie należy go jednak stosować do skóry między palcami. Osoby chorujące na cukrzycę powinny codziennie oglądać swoje stopy upewniając się, czy nie ma na nich żadnych uszkodzeń (takich jak pęcherze, otarcia). Aby im zapobiec, powinny unikać chodzenia boso oraz zadbać, aby ich obuwie było wygodne, miękkie i nie na wysokim obcasie. Lepiej także zrezygnować z butów z odkrytymi palcami lub piętami oraz z tych na miękkiej podeszwie, żeby zminimalizować ryzyko urazów. Z uwagi na rozwijającą się neuropatię (jej objawami są między innymi zaburzenia czucia), należy unikać rozgrzewania nóg termoforem lub gorącą wodą, ponieważ istnieje ryzyko poparzenia kończyn.

 

  • Pielęgnacja stopy cukrzycowej

Jeżeli na stopach pojawią się owrzodzenia, którym nierzadko towarzyszy grzybica oraz inne zmiany skórne, będące oznaką rozwoju stopy cukrzycowej, zdarza się, że pacjent musi być hospitalizowany. W tym wypadku leczenie ma na celu zapobiegnięciu rozprzestrzenieniu się infekcji, usunięcie tkanki martwiczej oraz podanie choremu odpowiednich leków przyspieszających gojenie się ran i poprawiających krążenie krwi w kończynach. Niestety nie istnieje całkowicie skuteczna terapia owrzodzeń powstających w wyniku stopy cukrzycowej. Leczenie polega na odciążaniu kończyn za pomocą między innymi wkładek do butów lub kul, podawaniu antybiotyków oraz usuwaniu martwych tkanek podczas zabiegów chirurgicznych. Podaje się także środki przyspieszające gojenie się ran i owrzodzeń. Chorzy nie powinni lekceważyć żadnych zmian skórnych ani uszkodzeń stóp, a w przypadkach pojawienia się opuchlizny i wycieku ropy z rany, natychmiast skontaktować się z lekarzem. Niestety często niezbędna jest amputacja kończyny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zmian gangrenowych na całą nogę. Leczenie stopy cukrzycowej jest trudne, dlatego należy zapobiegać rozwojowi tego schorzenia nie tylko poprzez kontrolowanie samej cukrzycy, ale także staranną pielęgnację stóp.