Jak powstrzymać fotostarzenie

Proces fotostarzenia można powstrzymać chroniąc skórę przed promieniowaniem ultrafioletowym, także przy pomocy specjalistycznych kosmetyków i zabiegów

Fotostarzenie się to nic innego jak starzenie się skóry za sprawą działających na nią promieni UVA. Pod ich wpływem skóra staje się bardziej wiotka, sucha i cienka przez co traci jędrność i młody wygląd. Fotostarzenie jest właściwie nieuniknione, ale można mu w dużym stopniu zapobiegać.

Ochrona przed słońcem

Niezwykle ważna w profilaktyce fotostarzenia się skóry jest właściwa ochrona przed promieniami ultrafioletowymi. Przez cały rok, a szczególnie latem, należy używać kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Ważne jest, aby starać się nakładać tyle kosmetyku, ile zaleca jego producent oraz reaplikować krem co kilka godzin lub po każdorazowym wyjściu z wody. O aplikacji kremu z filtrem powinno pamiętać się około 15 do 20 minut przed wyjściem z domu. Należy wybierać wysokie wartości filtrów latem i wiosną, a niższe w pozostałe miesiące. Często nowoczesne formuły tych kosmetyków prócz filtrów przeciwsłonecznych zawierają dodatkowo składniki powstrzymujące fotostarzenie się skóry. Są to zwykle substancje odżywcze, regenerujące, przeciwzmarszczkowe czy chroniące przed wolnymi rodnikami - na przykład: selen, witamina A, E, C i kwas foliowy. Warto także unikać eksponowania skóry w czasie silnego nasłonecznienia. Pomocne w powstrzymaniu fotostarzenia się skóry jest również noszenie kapeluszy, okularów i przewiewnych ubrań podczas przebywania przez długi czas na słońcu.

Specyfiki i zabiegi kosmetyczne

Bardzo popularne i skuteczne w walce z fotostarzeniem się skóry są kremy zapierające retinoidy czyli pochodne witaminy A. Są to zwykle apteczne preparaty, których stosowanie wymaga rozsądku i ostrożności. Retinoidy wykazują działanie zmniejszające skutki fotostarzenia się skóry. Badania udowodniły, że już po okresie pół roku stosowania preparatów z retinolem i witaminą C skutki starzenia się skóry w wyniku działania promieni ultrafioletowych są znacznie zredukowane. Retinol bowiem zapewnia skórze odnowę komórkową, zaś witamina C złuszcza naskórek i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Ponadto bardzo zadowalające efekty w powstrzymywaniu starzenia się skóry, wywołanego promieniami UVA, dają również głębokie peelingi. Głównie zalicza się do nich złuszczanie chemiczne czyli za pomocą aktywnych substancji rozpuszczających naskórek. Peelingi chemiczne skutecznie usuwają martwy naskórek, redukują przebarwienia oraz działają przeciwzmarszczkowo. Również fotoodmładzanie czyli lifting laserowy jest skuteczny w powstrzymywaniu starzenia się skóry.