Jak powstrzymać globalne ocieplenie - to może zrobić każdy

Aby powstrzymać globalne ocieplenie można obniżyć temperaturę ogrzewania mieszkania lub ograniczyć zużywanie energii elektrycznej.

Globalne ocieplenie to obserwowane od lat pięćdziesiątych XX wieku stałe podnoszenie się średniej temperatury atmosfery Ziemi. Jego przyczyną najprawdopodobniej jest efekt cieplarniany, polegający na zwiększaniu się ilości gazów cieplarnianych (głównie dwutlenku węgla, a także dwutlenku siarki i tlenku azotu) w atmosferze. Skutkiem zaś ocieplania się klimatu mogą być anomalie pogodowe, takie jak powodzie, susze czy huragany na terenach, na których do tej pory były niespotykane. Walka z nadmierną emisją gazów cieplarnianych (które powstają między innymi w procesie wytwarzania energii elektrycznej i ciepła) może być prowadzona przez każdego z nas i każdy może próbować powstrzymać globalne ocieplenie, oszczędzając energię w swoim gospodarstwie domowym.

Oszczędzanie energii elektrycznej
W każdym gospodarstwie domowym można przeprowadzić drobne zmiany, które pozwolą zredukować zużycie energii – a jest to pierwszym krokiem, aby powstrzymać globalne ocieplenie. Aby tego dokonać, można na przykład przestawić lodówkę w chłodniejsze miejsce (jeśli stoi blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła). Dzięki temu jej wydajność zwiększy się przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości zużywanej energii (w ciągu roku do atmosfery zostanie wyemitowane nawet 210 kilogramów dwutlenku węgla mniej). Kolejnym sposobem na oszczędzenie energii elektrycznej jest wyłączanie świateł, telewizora i innych sprzętów, kiedy z nich nie korzystamy. Żarówki, a także pozostałe sprzęty domowe, warto wymienić na energooszczędne. Zaoszczędzić energię można nawet przygotowując herbatę – poprzez gotowanie tylko takiej ilości wody, jaka jest naprawdę potrzebna. Dzięki tym wszystkim czynnościom nie tylko można o kolejne kilkaset kilogramów ograniczyć emisję dwutlenku węgla – można także znacznie obniżyć rachunki za elektryczność.

Ograniczenie ogrzewania mieszkania
Jednym ze sposobów na powstrzymanie globalnego ocieplenia - poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla - jest zmniejszenie ilości energii cieplnej, zużywanej na ogrzewanie domu czy mieszkania. Nie muszą to być drastyczne ograniczenia – wystarczy obniżyć temperaturę w domu o zaledwie jeden stopień Celsjusza, aby przez rok do atmosfery zostało wyemitowane 300 kilogramów dwutlenku węgla mniej. Podobnie można obniżyć temperaturę ogrzewania mieszkania o kolejny stopień w nocy lub podczas nieobecności domowników – to kolejne 440 kilogramów gazów cieplarnianych, które nie trafią do atmosfery.

Ograniczenie spalania paliw kopalnych
Paliwa spalane przez samochody produkują między innymi tlenek azotu i dwutlenek siarki. Są to gazy, które - zaraz po dwutlenku węgla - w największym stopniu przyczyniają się do wzrostu temperatury atmosfery. Kolejnym sposobem na powstrzymanie globalnego ocieplenia jest więc ograniczenie zużycia paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny. Można tego dokonać na przykład chodząc do pracy czy szkoły pieszo (lub jeżdżąc rowerem), zamiast jeździć samochodem. Można także zdecydować się na podróżowanie komunikacją publiczną - dzięki niej wiele osób może przemieszczać się jednocześnie, a zużyta zostaje tylko niewielka ilość paliwa.