Jak pozbyć się muszek owocówek z domu?

Skutecznymi metodami na pozbycie się muszek owocówek są rozmaite pułapki na te owady, uśmiercanie ich wysoką temperaturą oraz dbanie o czystość w domu.

Wywilżeńce, drozofile albo po prostu muszki owocówki są niemal plagą w wielu domach. Bardzo trudno jest bowiem pozbyć się muszek owocówek z mieszkania. Wystarczy zostawić na stole resztki niedojedzonych owoców, nie dopite napoje owocowe lub wino, albo też nadgniły owoc, a zewsząd zlatują się maleńkie i uporczywe owady.

Pułapki z butelki i miski metodą na muszki

Żeby skutecznie pozbyć się muszek owocówek można przygotować na nie kilka pułapek. Jedną z nich można wykonać przy użyciu miski, folii spożywczej i kawałków pożywienia. Wystarczy do miski wrzucić resztki owoców bądź skórkę od chleba, szczelnie nakryć miskę naciągając na nią folie spożywczą i nakłuwać ją za pomocą widelca. Otwory powinny być jak najmniejsze, wtedy muszki, które dostaną się do miski nie będą mogły już wyjść z pułapki. Do wyplenienia muszek owocówek z mieszkania można użyć również pułapki zrobionej z czystej dwulitrowej butelki plastikowej. Trzeba odkleić z niej etykietę i zdjąć zakrętkę oraz przeciąć ją na 3/4 jej wysokości. Następnie wlewa się do butelki trochę słodkiego soku owocowego i przykrywa całość odciętym fragmentem butelki (odwróconym do dołu węższą częścią). Warto pamiętać, by szczelnie skleić taśmą samoprzylepną miejsce łączenia obu fragmentów butelki. Muszki, zwabione zapachem owoców, wpadną do pułapki i nie będą mogły się z niej wydostać. Kiedy większość owadów już najdzie się w butelce, należy zabezpieczyć ją folią i wyrzucić.

Uśmiercanie muszek wysoką temperaturą

Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się muszek owocówek z domu jest zabicie ich gorącym powietrzem. W tym celu należy zlokalizować siedlisko tych owadów, a następnie włączyć suszarkę do włosów i przystawić do muszek jej tylną część. Owady zostaną wessane i zabite. Przygotowanie pułapki w piekarniku elektrycznym to również efektywny sposób na pozbycie się muszek owocówek. Wystarczy na noc położyć w nim skórkę od chleba bądź kawałek owocu, a następnie zostawić uchylone drzwiczki piekarnika na noc. Rano jak najciszej zamyka się drzwiczki, włącza piekarnik, ustawiając jego temperaturę na około 200 stopni Celsjusza na kilkanaście minut. Większość owadów zginie. Następnie należy koniecznie dokładnie wyczyścić piekarnik. Zamiast piekarnika w tej metodzie można wykorzystać również zmywarkę.

Zapobieganie namnażaniu się drozofili

Aby ostatecznie pozbyć się muszek owocówek z domu i zapobiec ich powrotowi warto pamiętać o przestrzeganiu higieny. To znaczy nie należy magazynować dużej ilości owoców, gdyż łatwo gniją i przyciągają swym zapachem muszki. Ponadto należy przechowywać jedzenie w lodówce, zmywać naczynia i wyrzucać śmieci systematycznie. Trzeba także często czyścić wilgotne i ciepłe miejsca, takie jak kosz na śmieci czy odpływ w zlewie, gdyż tam najczęściej gnieżdżą się muszki owocówki.