Jak pozbyć się piegów

Można szybko i skutecznie pozbyć się piegów przy pomocy głębokich peelingów albo zabiegów laserowych, ale również można je wybielić domowymi sposobami.

Piegi pojawiają się zwykle u osób o jasnej karnacji po ekspozycji na słońce. Są to małe plamki na skórze, które dodają uroku, ale także bywają przyczyną kompleksów. Wielu bowiem chce jak najskuteczniej i najszybciej pozbyć się piegów.

 

 

  • Domowe sposoby na usuwanie piegów

Pozbycie się piegów jest możliwe nawet domowymi sposobami. Pomogą one najczęściej zniwelować ich widoczność, sprawić, że będą dużo bledsze. Wybielające właściwości cytryny są bardzo pomocne w walce z niechcianymi "pocałunkami słońca". Wystarczy nowo powstałe piegi przecierać roztworem wody i soku z cytryny. Może także, najlepiej zaraz po opalaniu, smarować je maślanką lub sokiem ze świeżych ogórków, który, podobnie jak cytryna, nieco wybiela skórę i rozjaśnia jej przebarwienia. Można również nakładać na skórę z piegami maseczkę wykonaną z użyciem mąki kartoflanej. Trzeba zrobić z niej papkę, dodając doń soku z cytryny lub ogórka. Pomocna w pozbywaniu się piegów jest również maseczka z porzeczki. Wystarczy rozgnieść dwie łyżki czerwonych lub białych porzeczek i połączyć je z mąką ziemniaczaną. Papkę nakłada się na kwadrans na skórę z piegami, a następnie zmywa ciepłą wodą. Sok wyciśnięty z porzeczek można dodać w proporcji 1:1 do wody i przecierać takim tonikiem piegi.

 

  • Kosmetyki i zabiegi pomagające pozbyć się piegów

W wybielaniu piegów stosuje się najczęściej maści złuszczające (rezorcynowa, fenolowa, perhydrolowa). Pozostałe kosmetyki wybielające przebarwienia są również bardzo pomocne w usuwaniu piegów i zwykle mają one w swoim składzie przeciwzapalny rumianek oraz tuję, która działa wybielająco i zapobiegawczo na nowe plamy. Ponadto wyciągi z oczyszczającej skórę lukrecji oraz mącznicy lekarskiej, która zapobiega nadmiernej syntezie melaniny, skutecznie pomagają pozbyć się piegów. Bardziej inwazyjnym sposobem na usunięcie piegów jest poddanie się zabiegom głębokiego złuszczania skóry, na przykład mikrodermabrazji. Jest to mechaniczny peeling, który usuwając przebarwienia ze skóry, powoduje, że odzyskuje ona jednolity koloryt, a dodatkowo wygładza ją i niweluje drobne zmarszczki. Peeling chemiczny wykonywany kwasami owocowymi daje podobne rezultaty - skóra jest jaśniejsza i bez przebarwień po jego zastosowaniu. Pozbyć się piegów można także za pomocą światła lasera. Wszystkie te zabiegi przeprowadza się w gabinecie kosmetycznym.