Jak pozbyć się stokrotek z trawnika?

Stosowanie mechanicznych sposobów na pozbycie się stokrotek z trawnika może być trudne, uciążliwe i pracochłonne. Chemiczne metody są bardzo skuteczne, jednak nie zawsze można je stosować.

Trawnik jest ozdobą ogrodu. Każdy, kto dba o jego wygląd, zabiega, aby murawa wyglądała pięknie, a w trawie nie pojawiły się jakieś inne, przez nas nieposiane kwiatki. Jednak na trawnikach wbrew naszej woli często wyrastają niepożądane rośliny. Bez wątpienia należą do nich stokrotki. Jeżeli już w naszym trawniku wyrosły te urodziwe kwiatki, nie martwmy się. Pozbyć się stokrotek z trawnika nie jest trudno. Istnieje kilka skutecznych sposobów, które pomogą zwalczyć nam nieproszonych gości w naszym ogrodzie.

Metoda chemiczna na pozbycie się stokrotek

Bez wątpienia najskuteczniejszym sposobem na wyeliminowanie stokrotek z murawy jest metoda chemiczna. Stokrotki należą do roślin dwuliściennych w przeciwieństwie do trawy, która zalicza się do jednoliściennych. Dlatego też, aby pozbyć się stokrotek należy używać herbicydów selektywnych - środków chemicznych, które zwalczają rośliny dwuliścienne, a chronią jednoliścienne, czyli trawę, która do takich roślin należy. Na rynku dostępnych jest wiele środków, dzięki którym możemy pozbyć się stokrotek z trawnika. Herbicydy te wnikają w roślinę, krążą w niej i powodują całkowite obumieranie części naziemnej, jak i korzeni. Do herbicydów selektywnych należą: Golf 292 EW, Bofix 260 EC, Antychwaścik SP, Mniszek 540 SL, Starane 250 SL, Chwastox D. Należy pamiętać, że oprysk jest środkiem chwastobójczym i stosuje się go tylko wtedy, gdy trawa jest dobrze ukorzeniona i rozkrzewiona, a trawnik ma co najmniej dwa lata. Oprysków nie używa się na młodym trawniku. Przed opryskiwaniem należy dokładnie zapoznać się z treścią ulotki i być ostrożnym, zwłaszcza gdy obok trawnika hodujemy inne rośliny dwuliścienne bądź wypuszczamy na trawnik zwierzęta. Herbicydy są szkodliwe dla istot żyjących, dlatego najlepiej na czas kwarantanny nie pozwolić zwierzętom biegać po murawie. Ze względu na swoją szkodliwość zabrania się używania ich w uprawach ekologicznych. W takich przypadkach, aby pozbyć się stokrotek, należy posłużyć się metodą ekologiczną.

Metoda ekologiczna pozbycia się stokrotek

Aby pozbyć się stokrotek nie używając środków chemicznych, znacznie bardziej przyjazne naturze będą sposoby ekologiczne, dzięki którym nie musimy się obawiać o stan innych naszych roślin, czy biegające po trawniku zwierzęta. Bez wątpienia nieszkodliwym i bezpiecznym zabiegiem na pozbycie się stokrotek jest ich wypielenie, wyrywanie z korzeniami lub wykopywanie. Możemy również posłużyć się nożem i dokładnie wyciąć rośliny z podłoża. Metoda ta jest bezproblemowa, a nawet przyjemna, gdy stokrotek nie jest wiele. Jednak, gdy trawnik jest duży, a stokrotki opanowały niemałą cześć murawy, sposób ten może okazać się uciążliwy, pracochłonny i czasochłonny. Można również na pojawiające się stokrotki spojrzeć przychylnym wzrokiem, zaakceptować je i potraktować jako element upiększający nasz trawnik i urozmaicający wygląd murawy.