Jak pozbyć się tatuażu

Postanowienie pozbycia się tatuażu to pierwszy krok na drodze do jego usunięcia, kolejnym jest wybór odpowiedniej metody: przeróbka wzoru, laseroteriapia, chirurgia, dermabrazja, salabrazja, przeszczep.

Pragnienie pozbycia się tatuażu jest trudnym, lecz wykonalnym zadaniem. Niepodobający się wzór na ciele można przerobić, usunąć laserem, pozbyć się go metodą chirurgiczną, a także wolno wykorzystać metody takie jak: dermabrazja, czy salabrazja. Rozważmy wszystkie opcje.

 

 

Przerobienie wzoru
Metoda ta nosi również nazwę "cover-up" i polega na zakryciu starego tatuażu nowym. Stosuje się ją, gdy posiadaczowi znudził się wzór, lecz chce nadal mieć tatuaż. Ta technika najskuteczniejsza jest w przypadku małych, dających się łatwo zakryć szablonów. Wymagane jest, by nowy wzór został wykonany przez wykwalifikowanego tatuażystę, który będzie w stanie profesjonalnie przerobić stary tatuaż. Koszt tego zabiegu jest nieco większy od ceny tatuażu nanoszonego na czystą skórę.

Laseroterapia
Pozbycie się tatuażu za pomocą lasera jest najskuteczniejszą metodą. Wiązki światła emitowane przez laser rozbijają barwnik, który następnie zostaje pochłonięty przez komórki organizmu. Laseroterapia najbardziej efektywna jest dla tatuaży czarnych, tatuaże żółte i pomarańczowe są praktycznie nieusuwalne. Pozbycie się tatuażu w ten sposób odstrasza wysoką ceną wynoszącą od kilkuset do kilku tysięcy złotych oraz koniecznością powtarzania zabiegów (parę razy w odstępie kilku tygodniu). Występuje również możliwość wystąpienia powikłań: przebarwień skóry, pozostania blizn.

Metody chirurgiczne
Wycięcie tatuażu za pomocą skalpela stosuje się najczęściej przy małych tatuażach lub gdy laserowa metoda pozbycia się tatuażu zawiodła. Wielkim minusem tej metody jest pozostanie blizn. Dzisiejsza medycyna znalazła jednak sposób nawet na blizny, które dzięki chirurgicznym zabiegom lub smarowaniu ich silikonowymi maściami, stają się mniej widoczne. Ta praktyka, jak każda operacja, niesie za sobą poważne ryzyko powikłań. Mogą wystąpić infekcje bakteryjne, obrzęk oraz dolegliwości bólowe.

Inne metody

  • Dermabrazja mechaniczna to usuwanie powierzchownej warstwy skóry, wraz z barwnikiem tatuażu za pomocą specjalnej maszynki. Sposób ten jest mało efektywny, gdyż barwnik w głębszej warstwie skóry pozostaje widoczny.
  • Salabrazja jest metodą pozbywania się tatuaży płytkich i jasnych. Polega na wywabianiu tatuażu dzięki chlorkowi sodu. Wadą tej techniki jest powstawanie blizn i odbarwień w miejscu tatuażu oraz niska skuteczność.
  • Przeszczep skóry stosuje się przy dużych tatuażach zlokalizowanych w miejscach o dużym napięciu skóry.
  • Skaryfikacja, czyli usuwanie tatuaży za pomocą słabych kwasów jest najmniej produktywną metodą ponieważ próba pozbycia się tatuażu w ten sposób doprowadzi jedynie do powstania blizny na wzorze tatuażu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć
Pozbycie się tatuażu związane jest z możliwością powikłań, pozostaniem blizn, kosztami finansowymi, bólem i stresem. Dlatego powinno się dobrze zastanowić zanim zrobi się tatuaż. Nie powinna to być to decyzja pochopna, podjęta pod wpływem impulsu.