Jak pozbyć się zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust może osłabić naszą pewność siebie. Istnieją domowe sposoby, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem.

Nieświeży oddech i nieprzyjemny zapach z ust to dla wielu duży problem. Tutaj dowiecie się, jakie są jego przyczyny i co może skutecznie pomóc. Jest to wstydliwa dolegliwość, więc warto najpierw spróbować poradzić sobie z nią naturalnymi metodami.

Objawy
Przykremu zapachowi z ust towarzyszy odczuwanie nieprzyjemnego smaku. Krwawienie z dziąseł jest oznaką stanu zapalnego jamy ustnej, co również może powodować brzydki zapach. Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu jest rozmnażanie się w jamie ustnej szczepów bakterii. Bakterie rozwijają się szybciej, gdy jama ustna jest sucha. Oddech staje się więc nieświeży wtedy, gdy zmniejsza się wytwarzanie śliny (na przykład kiedy oddychamy przez usta, bo nos jest zatkany). Problem polega na tym, iż większość osób nie czuje własnego zapachu. Dlatego też w razie wątpliwości warto zapytać bliską osobę, która potwierdzi lub rozwieje nasze podejrzenia. Jeśli okaże się, iż ta przypadłość nas dotyczy, możemy spróbować domowych sposobów by się jej pozbyć.

Domowe porady
Najważniejsza w odzyskaniu świeżego oddechu jest oczywiście bardzo dokładna higiena jamy ustnej, także języka i policzków. Jeśli to nie wystarcza możemy pić herbatę z mięty. Picie jej regularnie utrzymuje odpowiednie nawilżenie jamy ustnej i zapobiega brzydkiemu zapachowi z ust. Możemy też odświeżyć oddech żując ziarna kopru, anyżku, goździki lub liście pietruszki, która zawiera dużo zielonego barwnika roślinnego, czyli chlorofilu. Warto również jeść jogurty bio, które zawierają szczepy pożytecznych bakterii. Wpływają one na równowagę flory jelitowej.

Należy przestrzegać również następujących zasad
- mycie zębów po każdym posiłku
- czyszczenie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną
- używanie skrobaczki do języka
- unikanie potraw o silnym zapachu jak czosnek czy cebula,
- unikanie nikotyny
- jedzenie codziennie pomarańczy, pomagają utrzymać odpowiednią florę jelitową.

Istotne jest również codzienne używanie płynu do płukania ust. Można go przygotować samemu. Wystarczy do 250 ml wrzącej wody wrzucić kilka łyżeczek anyżku, kilka minut gotować, a następnie ostudzić i przepłukać nim jamę ustną. Przez częste jego używanie można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust.
Jeśli zastosowane metody naturalne nie działają, powinieneś zgłosić się do lekarza. Lekarz lub dentysta może ustalić przyczynę chorobową nieświeżego zapachu. Może to być na przykład choroba dziąseł, zatok lub trawienia. Wtedy wskazane są inne metody leczenia.