Jak pozbyć się zaskórników?

W skutecznym pozbyciu się zaskórników najlepsze rezultaty daje rygorystyczne przestrzeganie higieny oraz systematyczna i odpowiednia pielęgnacja skóry.

Wągry to nic innego jak zanieczyszczenia gromadzące się w porach skóry, powstające w wyniku najczęściej nadprodukcji sebum przez cerę. Skuteczne pozbycie się zaskórników wymaga dużo systematyczności i cierpliwości.

 

 

  • Oczyszczanie

Najważniejsze w przypadku cery z zaskórnikami jest skuteczne oczyszczanie skóry. Nie wolno myć twarzy gorącą wodą, zaś najlepiej letnią. Do mycia warto używać specjalnych mleczek, żeli i emulsji, przeznaczonych do zanieczyszczonej cery. By najbardziej efektywnie pozbyć się zaskórników warto wypróbować preparaty oczyszczające skórę z dodatkiem kwasów (na przykład salicylowego, glikolowego czy mlekowego). Takie kosmetyki myjące prócz złuszczania martwego naskórka i głębokiego oczyszczania, również stymulują odnowę komórkową skóry. W oczyszczaniu skóry z wągrami bardzo dobre efekty dają systematyczne peelingi. Warto przynajmniej raz na tydzień zafundować skórze taki zabieg, gdyż pozwoli on głębiej oczyścić jej pory i skutecznie wygładzi cerę. Dla skór wrażliwych, z rozszerzonymi naczynkami bądź ropnymi wypryskami najbardziej odpowiednie są peelingi enzymatyczne czyli chemicznie rozpuszczające naskórek. Dla pozostałych cer można stosować peelingi mechaniczne czyli złuszczające skórę za pomocą mikrogranulek w nich zawartych. Także raz w tygodniu należy skórę oczyścić przeznaczonymi do tego maseczkami. Najlepiej wybrać kosmetyk, który reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza skórę, ściąga jej pory, jednocześnie nie wysuszając naskórka.

 

  • Wskazówki w pielęgnacji

Żeby pozbyć się zaskórników nie wolno zapominać, że nawet bardzo tłusta skóra potrzebuje nawilżenia. Zwykle nadmierna produkcja sebum i powstające w jej wyniku zaskórniki, są spowodowane przesuszeniem skóry nieodpowiednimi kosmetykami lub zaniedbywaniem nawilżania cery. Wówczas skóra, chcąc uzupełnić braki w nawilżeniu, sama produkuje zwiększoną ilość sebum, która zatyka pory. Należy więc codziennie po oczyszczeniu twarzy smarować skórę kremem nawilżającym, który nie zatyka porów. Watro używać toników oczyszczających, które minimalizują pory, ściągają je i przywracają cerze odpowiednie PH. Nie poleca się stosowania toników, które w swoim składzie posiadają alkohol - lepiej wybrać delikatniejszy kosmetyk. Żeby skutecznie pozbyć się zaskórników i nie dopuścić do większego zanieczyszczenia skóry czy powstania stanów zapalnych oraz ropnych wyprysków, warto zrezygnować z wyciskania wągrów. Nie są wskazane także wszelkiego rodzaju parówki, przebywanie w saunie czy gorące kąpiele. Ponadto należy skórę z zaskórnikami chronić wysokimi filtrami przed działaniem promieni słonecznych.