Jak prawidłowo rozmieścić i umocować bagaż w samochodzie?

Proste zasady właściwego rozmieszczenia bagażu w samochodzie oraz jego umocowania za pomocą szeroko dostępnych na rynku akcesoriów, które podnoszą poziom naszego bezpieczeństwa.

Prawidłowe zapakowanie bagażu w samochodzie jest sprawą niezwykle istotną w związku z naszym bezpieczeństwem podczas podróży. Teoretycznie wszystkie przedmioty znajdujące się wewnątrz samochodu mogą stanowić zagrożenie i negatywnie wpłynąć na zachowanie auta w czasie jazdy. Dlatego przemyślane rozmieszczenie bagażu oraz bezpieczne jego umocowanie powinno być żelaznym punktem programu każdego wyjazdu.

Optymalne rozmieszczenie bagażu w samochodzie

W pierwszej kolejności należy postarać się zapakować cały bagaż do bagażnika z tyłu. Większe auta typu kombi wyposażone są w kratę pozwalającą oddzielić przestrzeń pasażerską od ładunkowej. Bagaże nie powinny być zapakowane powyżej linii siedzeń, gdyż w razie kolizji i gwałtownego hamowania mogą przemieścić się do części pasażerskiej samochodu, narażając nas tym samym na kontuzje. Najcięższe i największe paczki i torby powinny znaleźć się w miarę możliwości na samym dole bagażnika i blisko środkowej części samochodu, gdyż pozwala to uniknąć kłopotów przy utracie przyczepności przez tylnie lub przednie koła. Pomiędzy większe bagaże układamy mniejsze torby i pakunki, aby maksymalnie zapełnić przestrzeń bagażnika. Gdy nie starcza nam miejsca w bagażniku wewnątrz samochodu, a przewozimy długie przedmioty jak na przykład narty czy deski surfingowe, możemy zdecydować się na skorzystanie z bagażnika dachowego. Jeśli bagażnik z tyłu jest już pełny, a nie mamy możliwości skorzystania z bagażnika dachowego, resztę rzeczy możemy umieścić w kabinie pasażerskiej, najlepiej na podłodze pod nogami osób zajmujących miejsce z tyłu samochodu.

Akcesoria niezbędne do prawidłowego umocowania bagażu w aucie

Spora ilość kierowców wozi zakupy oraz większe pakunki bez zabezpieczenia, co może stanowić wielkie zagrożenie podczas wypadku. Mocowanie bagażu będzie łatwiejsze i zgodne z wymogami bezpieczeństwa, jeżeli użyjemy do tego celu specjalnych gumowych linek zakończonych po obu końcach mocnymi hakami. Umożliwiają one przymocowanie poszczególnych paczek do siebie i unieruchomienie ich. W sklepach z akcesoriami samochodowymi można również kupić szerokie taśmy do zabezpieczenia bagażu o różnej długości, zapobiegające jego przesuwaniu się wewnątrz samochodu. Prawidłowe umocowanie ładunku w aucie zapewni również elastyczna siatka sznurkowa ze stalowymi hakami, którą można wykorzystać zarówno w bagażniku wewnętrznym jak i dachowym. Przy rozmieszczaniu i mocowaniu bagażu w samochodzie, należy zadbać o to, aby wszystkie przedmioty, które będą nam niezbędne w nagłych sytuacjach, na przykład trójkąt ostrzegawczy czy gaśnica, znalazły się w miejscu łatwo dostępnym, a nie na dnie bagażnika przygniecione ciężkimi walizkami.