Jak prawidłowo wykonać masaż twarzy

By prawidłowo wykonać relaksujący masaż twarzy, dbamy o odpowiedni kierunek ruchów i ostrożnie obchodzimy się z delikatną skórą wokół oczu.

Masaż twarzy wygładza skórę, uelastycznia ją, działa przeciwzmarszczkowo i relaksuje. Nie musimy udawać się do gabinetu kosmetycznego, możemy wykonać go samodzielnie w zaciszu domowym.

 

 • Kiedy wykonywać masaż twarzy
  Rano, podczas nakładania kremu na dzień, masaż twarzy ma działanie pobudzające. Poprawia krążenie krwi, ożywia koloryt skóry i sprawia, że krem zostaje lepiej wchłonięty. Energiczny, poranny zabieg powinien trwać około 5 minut. Na wieczorny masaż twarzy możemy poświęcić około 20 minut. Poprzedzamy go demakijażem i, najlepiej, peelingiem, który otworzy pory na substancje odżywcze. Zabieg ma podziałać odprężająco i zapewnić nam spokojny sen, dlatego warto zadbać o nastrój, włączyć spokojną muzykę i zapalić pachnące świece.
   
 • Techniki masażu twarzy
  Oprócz kremu dobranego do naszego typu cery i kremu pod oczy możemy użyć olejku kosmetycznego, migdałowego lub oliwy z oliwek. Masaż twarzy, zwłaszcza wieczorny, najlepiej wykonywać leżąc na plecach – wtedy łatwiej nam się zrelaksować. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów ruchów i możemy zastosować je wszystkie na każdej partii twarzy. Są to: gładzenie skóry ruchem prostym lub okrężnym, delikatne szczypanie, oklepywanie opuszkami palców, a także wibrowanie, czyli wprawianie usztywnionej dłoni w delikatny, szybki ruch przy pomocy drugiej ręki.
   
 • Kolejność masowania części twarzy
  Masaż twarzy zaczynamy od szyi, dłonie przesuwając w kierunku brody. Ten etap możemy powtórzyć kilkukrotnie. Następnie zajmujemy się brodą, okolicami ust i policzkami. Dłuższe ruchy powinny przebiegać ku skroniom - od brody oraz od nosa, poniżej kości policzkowych. Nos masujemy od czubka w kierunku czoła. Okolice oczu dotykamy po owalu – od zewnętrznego kącika, dołem w kierunku nosa a następnie pod linią brwi w kierunku skroni. Masaż czoła wykonujemy od jego środka w kierunku nasady włosów.
   
 • Czego unikać w trakcie masażu
  Podczas masażu twarzy nie należy szarpać ani naciągać skóry. Może to przyspieszyć pojawianie się zmarszczek. Dotyk nie powinien być zbyt intensywny w miejscach, gdzie skóra jest delikatna: w okolicach oczu, ust i na szyi. Najlepiej omijać wypryski czy inne zmiany skórne, a całkowicie zrezygnować z samodzielnego wykonywania masażu twarzy w przypadku dolegliwości, takich jak trądzik pospolity, by nie doprowadzić do powstania blizn.