Jak profesjonalnie pomalować pokój?

Zebranie odpowiednich narzędzi pracy, przygotowanie pomieszczenia i właściwa technika to trzy elementy procesu malowania pokoju, które zapewniają jego sukces.

Malowanie ścian to jedna z tych czynności, w których błędy widoczne są gołym okiem. Nie trzeba specjalisty, aby poznać, kiedy za malowanie wziął się ktoś niedoświadczony. Trzy podstawowe kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę, aby prawidłowo pomalować pokój, a cały dzień pracy wałkiem czy pędzlem nie poszedł na marne, to wybranie odpowiednich narzędzi, właściwe przygotowanie podłoża oraz zastosowanie właściwej techniki.

 

 

  • Skompletowanie narzędzi i wstępne przygotowanie pomieszczenia
    Na początku należy zastanowić się nad listą wszystkich potrzebnych narzędzi, materiałów i akcesoriów, które będą potrzebne, aby pomalować pokój. Warto potraktować poważnie ten etap, gdyż w razie pominięcia czy zapomnienia o czymś ważnym, trzeba będzieprzerwać malowanie i udać do sklepu budowlanego. Lista potrzebnych narzędzi i artykułów powinna więc obejmować wałki i pędzle malarskie, farby (nawierzchniowa oraz do zagruntowania), gips, papier ścierny, folię malarską, taśmę oraz drabinę. Po zabezpieczeniu folią malarską powierzchni, które nie będą malowane (meble, parapety), a także zaklejeniu taśmą gniazdek elektrycznych, można przystąpić do pracy.
  • Przygotowanie podłoża
    W przypadku, gdy chcemy pomalować pokój po raz pierwszy, ścianę wystarczy zagruntować i można kłaść farbę nawierzchniową. Jeśli jednak ściana była już malowana, należy sprawdzić za pomocą szpachelki, jak mocno stara farba trzyma się ściany. Jeśli schodzi z trudem, wtedy wystarczy ścianę umyć wodą z płynem do mycia naczyń i już można malować. Jeśli jednak opada płatami, wtedy trzeba usunąć starą warstwę. Nieestetyczne ubytki należy załatać gipsem i wyrównać papierem ściernym. Samo gruntowanie ściany jest konieczne, aby farba nawierzchniowa trzymała się ściany i tworzyła gładką powierzchnię bez nierówności. Warto zakupić grunt zalecany przez producenta farby nawierzchniowej. Na warstwę zagruntowaną można położyć jeszcze farbę podkładową, która wyrówna odcień ściany, poprawi przyczepność i ułatwi rozprowadzanie farby nawierzchniowej.
  • Właściwa technika
    Można wyróżnić trzy techniki malarskie: malowanie pędzlem, wałkiem lub malowanie ciśnieniowe (natryskowe). Ostatnia technika wymaga profesjonalnego sprzętu i doświadczenia, dlatego też amator, który chce sam pomalować pokój, będzie miał do wyboru pozostałe dwie. Obecnie technika malowania pędzlem stała się techniką pomocniczą, a pędzle zostały niemal całkowicie wyparte przez wałki, którymi można pomalować pokój szybko i efektywnie. Ponadto farby emulsyjne, które są obecnie najpopularniejsze na rynku, nie mogą być rozprowadzane pędzlem ze względu na nieestetyczne ślady. Mimo to warto mieć pędzel pod ręką na wypadek konieczności nałożenia farby w miejscu trudno dostępnym, do którego nie da się dotrzeć nawet najmniejszym i najbardziej wyspecjalizowanym wałkiem. Zasada wyboru wałka jest prosta - im gładsza powierzchnia do malowania, tym włosie wałka powinno być krótsze. Mając odpowiedni wałek, kładziemy zawsze dwie warstwy farby (przy odświeżaniu ścian tym samym kolorem wystarczy jedna) i pozostawiamy do wyschnięcia.