Jak przebiega produkcja mozarelli z bawolego mleka

Mozarella z mleka bawolego - tradycyjny włoski specjał, powstaje poprzez zakwaszenie mieszanki mleka krowiego i bawolego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Pochodząca z Włoch, a dokładnie z okolic Neapolu, mozarella z bawolego mleka jest produkowana dużo dłużej niż jej odpowiednik powstający na bazie mleka krowiego. Jednak właśnie śnieżnobiały podpuszczkowy ser pochodzenia krowiego jest dziś bardziej popularny na europejskich rynkach produktów spożywczych. W związku z tym jest również tańszy i powszechnie dostęny. Jednak nie zmienia to faktu, że mozarella z mleka włoskich bawolic ma wiele walorów odżywczych i smakowych, w związku z czym popyt na nią stale rośnie. Jakość sera wynika z systemu produkcji tej odmiany mozarelli, opartego na tradycyjnych, wielowiekowych recepturach.

Technologia produkcji mozarelli z mleka bawolwego

Mozarella z mleka bawolego jest jednym z najważniejszych towarów eksportowych Włoch - roczna produkcja sięga blisko 33 tysięcy ton. Jest to jednak stosunkowo kosztowny proces. Do wyprodukowania zaledwie jednego kilograma sera mozarella z mleka bawolego potrzeba aż ośmiu kilogramów mleka krowiego oraz pięciu kilogramów mleka bawolego. Tradycyjny wariant jest bowiem kombinacją tych dwóch składników. Mozarella jest uzyskiwana poprzez zakwaszenie odpowiedniej mieszanki mleka przy pomocy podpuszczki. Uzyskany w wyniku tego procesu produkt jest  łączony z serwatką o temperaturze minimum 80° C. Następnie w specjalnych pojemnikach mieszanka nabiera konsystencji twarogu. W celu jego zmiękczenia do pojemników dodaje się niewielką ilość źródlanej wody. Stopniowo wytwarza się charakterystyczna masa, którą należy ugniatać podobnie jak ciasto. Z gotowej mieszanki formowane są charakterystyczne kuliste kształty sera.

Tradycja i nowoczesność w produkcji mozarelli w bawolego mleka

Proces produkcji mozarelli z mleka bawolego jest dziś kontynuowany głównie w rejonie włoskiego Neapolu, wobec czego tamtejsi hodowcy i producenci zmonopolizowali rynek produkcji tego typu sera. Najbardziej korzystna z perspektywy smakosza nabiału jest więc wyprawa w ten rejon, dzięki której można spróbować niezwykłego wytworu o wielowiekowej tradycji. Jednak dzisiejsze receptury pozwalają także wyprodukować wariant mozarelli z bawolego mleka przeznaczony na eksport i choć jest on już nieco zmienionym produktem, z pewnością również warto poszukać go w polskich marketach. Mozarella z bawolego mleka dzięki współczesnym procedurom przestaje być produktem ekskluzywnym. Nowoczesne technologie pozwalają dużo dłużej utrzymać świeżość oraz wysoką jakość mozarelli. Ser jest umieszczany w solance w celu przedłużenia jego żywotności oraz charakterystycznej wilgotności. Dzięki temu zachowuje większość walorów odżywczych i smakowych. Jednak, żeby faktycznie poznać smak tradycyjnie wytworzonego sera, warto wybrać się w kulinarną wycieczkę do Neapolu.