Jak przedłużyć życie baterii w komórce

Kierując się prostymi zasadami, takimi jak właściwa konfiguracja powodująca oszczędny pobór mocy i odpowiednie ładowanie możemy przedłużyć życie baterii w komórce o kilkadziesiąt procent.

Telefony komórkowe stały się nieodłącznym elementem naszego życia. Kiedyś duże, ciężkie i nieporęczne zamieniły się obecnie w niewielkie urządzenia o możliwościach, jakie niegdyś oferowały tylko komputery przenośne. Jednym z najistotniejszych elementów komórki jest jej bateria, a właściwie akumulatorek umożliwiający działanie aparatu bez podłączania go do sieci elektrycznej. Aby długo cieszyć się niezawodnym działaniem telefonu należy stosować się do reguł pozwalających przedłużyć życie baterii w komórce.

Konfiguracja telefonu
Obecnie komórki oferują mnóstwo funkcji, z których wykorzystujemy przeważnie tylko nieznaczną część. Należy pamiętać, że odpowiednia konfiguracja pozwoli wydatnie przedłużyć życie baterii w komórce. Jedną z najbardziej energochłonnych funkcji telefonu jest jego alarm wibracyjny. Musimy ograniczyć jego użycie do minimum, tak by nie dublował się z sygnałem dźwiękowym. Efekty wibracyjne wydają się również zbędne przy korzystaniu z menu telefonu czy w czasie grania na komórce. Pamiętajmy, by używać wibracji tylko wtedy, gdy inny sygnał może przeszkadzać osobom nam towarzyszącym. Innym, ważnym elementem konfiguracji komórki jest odpowiedni dobór jasności wyświetlacza. Wyświetlacz telefonu pobiera tym więcej mocy z baterii, im jaśniejsze światło musi generować. Zatem by ograniczyć pobór mocy, a tym samym przedłużyć życie baterii w komórce należy ograniczyć jasność wyświetlacza do minimalnego, umożliwiającego bezproblemowe korzystanie z aparatu.

Właściwe ładowanie i konserwacja baterii
Odpowiednie doładowywanie jest kluczowym aspektem mogącym przedłużyć życie baterii w komórce. Należy pamiętać, że przy nowych akumulatorkach niezwykle istotne jest ich całkowite rozładowanie, aż do wyłączenia telefonu i dopiero późniejsze naładowanie. Taki cykl musimy powtórzyć kilkukrotnie, nim akumulatorek uzyska swoją optymalną sprawność. Jeżeli zaczniemy ładować baterię przed jej całkowitym zużyciem możemy spowodować powstanie efektu tak zwanej „pamięci ogniwa” i zmniejszyć jej maksymalną pojemność. Nie należy również podłączać ładowarki na zbyt krótko, zawsze wskazane są dłuższe cykle ładowania. Najbezpieczniejsze jest więc ładowanie komórki w nocy. Powinniśmy również unikać sytuacji, w których prowadzimy rozmowę przez telefon podłączony do ładowarki. Takie postępowanie również może doprowadzić do zmniejszenia pojemności baterii w telefonie. Ważne jest także, aby styki baterii były czyste, dlatego od czasu do czasu warto otworzyć obudowę telefonu w celu usunięcia kurzu i drobinek innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać przepływ prący między baterią a telefonem. Jeśli przez dłuższy czas nie zamierzamy korzystać z telefonu powinniśmy go wyłączyć. Ograniczy to pobór mocy z akumulatora związany z logowaniem się do nadajników operatora komórkowego. Jeśli jednak nie będziemy używali komórki tylko przez chwilę, nie powinniśmy jej wyłączać, ponieważ ponowne jej uruchomienie, wczytanie ustawień i załadowanie pamięci podręcznej zużywa więcej prądu, niż gdyby komórka w tym czasie była pozostawiona w stanie czuwania.